Ten czas...

"W magii i w życiu liczy się tylko chwila obecna. Nie mierzy się czasu jak odległości między dwoma punktami. Czas nie przemija. Największym problemem jest to, że człowiek nie potrafi skoncentrować się na teraźniejszości . Wiecznie roztrząsa, czy mógłby coś zrobić lepiej, jakie będą konsekwencje jego czynów, dlaczego nie zareagował tak, jak powinien. Martwi się o też o przyszłość: co będzie jutro, jakie należy podjąć kroki, jakie czyhają na niego niebezpieczeństwa, jak uniknąć zagrożeń i realizować marzenia" - pisze Paulo Coleho w Alef.

Cały czas się martwimy zapominając, że nic nie dzieje się bez przyczyny - wszystko jest po co, zaś my w chwili obecnej jeszcze nie dostrzegamy sensu tego czegoś. A przecież mamy tylko ten czas, który jest TERAZ - przeszłości nie zmienimy, choć jest to dyskusyjne przez wzgląd na fizykę kwantową. Możemy zmienić w sposób stosunkowo prosty przestrzeganie naszej przeszłości. Bo przecież przeszłości nie ma - jest tylko wspomnienie, a jego treści możemy w pełni decydować.

Na przyszłość wpływ mamy, acz decyduje o niej tak wiele czynników, że możemy być absolutnie pewni, iż będzie inna niż sobie to założyliśmy. Maxi C. Maultsby, twórca Racjonalnej Terapii Zachowań (RTZ) napisał kiedyś, iż „80%  tego, czego się obawiamy, nigdy się nie wydarzy. Na 8% tego, co się wydarzy, nie będziemy mieli żadnego wpływu. Z pozostałą częścią większość z nas potrafi sobie znakomicie poradzić”.

Ludzie prezentują trzy podstawowe podejścia do kwestii czas pod względem kotwiczenia się w nim. Mamy takich, którzy żyją TU i TERAZ - cieszą się życiem zgodnie z maksymą "carpe diem". Jeśli trafi im się wygrana w lotto to szybką ją wydadzą ku przyjemności swojej i bliskich. Znakomita większość z nich to nałogowi hazardziści. O nich właśnie mówimy, iż szybciej mówią (robią) niż myślą. Często nadużywają używek wszelakiego rodzaju, gdyż myślenie o konsekwencjach jest im obce.

Są tacy, co żyją PRZYSZŁOŚCIĄ. To inaczej ludzie jutra, wiecznie czekają na coś, mają postawione cele do których dążą. Jeśli mają wybór - kupić na raty i cieszyć się już, albo odkładać pieniądze i kupić za jakiś czas - wybiorą druga opcję. Potrafią odroczyć nagrodę, są konsekwentni. Marzą oni o lepszym życiu, że kiedyś nadejdzie. Spontaniczność rzadko występuje w ich rzeczywistości. Z jednej strony są postrzegani jako monotonni, z drugiej strony są wnoszą spokój i stabilizację.

No i w końcu mamy ludzi zakotwiczonych w PRZESZŁOŚCI. Kiedy ich zapytać, kiedy będzie dobrze, odpowiedzą że dobrze to już było. Wspominają zatem życie minione, żyją wspomnieniami. Ten typ kultywuje życie rodzinne, uwielbia i pielęgnuje tradycję. Takowi blisko połowę czasu przebywają w pozytywnie przefiltrowanej przez nich przeszłości, wspominając wszystko co było dobre, a minęło. Drugą połowę czasu poświęcają na snuciu planów na przyszłość - co zrobić teraz, aby w przyszłości dobrze było.

Psychologowie nie są zgodni, ale przychylają się do tego, aby ten trzeci typ uważać za najszczęśliwszy. Ważne jest, aby w komunikacji z przedstawicielem każdego typu odpowiednio argumentować swoje racje. Mówienie o przyszłych korzyściach i straszenie konsekwencjami kogoś, kto żyje w modelu teraźniejszym nie wydaje się być dobrą strategią.

Jak w praktyce wykorzystać czas dla siebie i stać się jego panem nauczysz się na naszych szkoleniach, na które zapraszamy.

 

Opublikowano: 2011-11-28
Tagi: coaching, doradztwo
Pora doby: Dzień
Poznaj nas


Bartbo Sp. z o.o.
Butryny 100
10-687 Olsztyn
tel. 89 513 32 82
bartbo@bartbo.pl

Biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00