Motywacja 2.0

W modelu 1.0 motywujący zakładał, iż skoro pracodawca zaspokaja podstawowe potrzeby pracowników, to będzie to dostateczna motywacja do pracy. Czyli płaćmy minimalną krajową bo taki mam rynek pracy – na pewno znajdą się tacy, którzy będą chcieli na tych warunkach pracować.

Kolejnym wariant motywacji jest związany z warunkowaniem instrumentalnym, opisanym przez B. F. Skinnera. Uważał on, iż za zachowania człowieka jest odpowiedzialne jego zewnętrzne środowisko, a nie jego wewnętrzne potrzeby. I tak powstały modele motywacji ogólnie określane mianem „kija i marchewki”. Modele na gruncie organizacji wskazywały, iż jeśli pracownik postąpi właściwie i spotka go nagroda, w przyszłości będzie powtarzał pożądane zachowanie. Jeśli zrobi źle i spotka go kara – nie będzie powtarzał danego zachowania. Stad organizacje rozwinęły systemy motywacyjne, które były oparte o nagrody (np. premie, awanse) i kary (np. nagana, zwolnienie).

Czy model 2.0 jest skuteczny? Oczywiście, iż tak ale nie wyjaśnia do końca uwarunkowań pewnych zachowań, z którymi mamy do czynienia obecnie. Bo jak za jego pomocą wyjaśnić powstanie np. oprogramowania tzw. „open source”, które jest praktycznie darmowe (linux, open office, fire fox)? Co motywuje tych, którzy wytwory własnej pracy oddają innym za darmo?

Więcej na temat motywacji i motywowania znajdziesz dowiesz się na naszych szkoleniach.

Opublikowano: 2012-03-6
Tagi: biznes, szkolenia, zarządzanie, motywacja
Poznaj nas


Bartbo Sp. z o.o.
Butryny 100
10-687 Olsztyn
tel. 89 513 32 82
bartbo@bartbo.pl

Biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00