Starożytny problem z komunikacją

Okazuje się, iż problemy z komunikacją, a dokładniej z właściwym zrozumieniem komunikatu trapiły także starożytnych. Większość z nas zna mit o Tezeuszu, greckim królewiczu, synu Egeusza - króla Aten. Zapamiętaliśmy go głównie dlatego, iż zgładził Minotaura - tym samym oswobodził swój lud od składania ofiar z ludzi...

Kiedy jednak wyruszał na wyprawę, jego ojciec - Egeusz - przekazał mu dwa żagle - czarny i czerwony. Kolor miał symbolizować porażkę bądź zwycięstwo wyprawy - żagiel w odpowiednim kolorze miał być rozpięty na okręcie, tak aby król znał szybciej wynik wyprawy.
Choć Tezeusz wracał zwycięski - zapomniał o instrukcji ojca, okręt posiadał czarny żagiel, oznaczający porażkę. Egeusz, który wypatrywał wieści - widząc czarny żagiel - rzucił się z rozpaczy do morza, które od jego imienia nazywa się egeiskim.

Mit pokazuje, iż komunikacja nie jest prostym procesem, zaś na ścisły przekaz komunikatu zwracali uwagę już starożytni.  Właściwej komunikacji uczymy na naszych szkoleniach, na które serdecznie zapraszamy!

Opublikowano: 2012-04-20
Tagi: komunikacja
Poznaj nas


Bartbo Sp. z o.o.
Butryny 100
10-687 Olsztyn
tel. 89 513 32 82
bartbo@bartbo.pl

Biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00