Czy zawsze powinniśmy być asertywni?

Podczas jednego z naszych ostatnich szkoleń uczestnik zadał pytanie – czy dobrą strategią jest zachowywanie się asertywnie zawsze, wszędzie i przy każdej okazji? Można to pytanie trochę zmodyfikować i zapytać – czy w można byłoby funkcjonować w świecie mając w katalogu zachowań wyłącznie zachowania asertywne?
Przypominam, iż asertywność to sztuka wyrażania naszych uczuć, myśli i życzeń oraz dbania o przestrzeganie należnych nam praw – bez naruszania praw innych osób. Zachowanie asertywne pomaga uzyskiwać to, czego chcesz, ale nie kosztem innych ludzi, pomaga też bronić się przed manipulacjami. Asertywność to umiejętność, którą można nabyć, a to oznacza, iż asertywności można się nauczyć :)
Asertywność będzie się wyrażała w otwartym wyrażanie swoich uczuć pozytywnych i negatywnych, w otwartym i jasnym wyrażaniu swoich potrzeb, utrzymywaniu pozytywnej opinii o sobie, przyjmowaniu uczciwych ocen krytycznych i pochwał, prezentowaniu swoich opinii zarówno wobec słuchaczy przychylnych, jak i nieprzychylnych, wypowiadaniu niezależnych poglądów w obecności „autorytetów”, obronie własnego „terytorium psychologicznego” przed manipulacją i atakiem, swobodnym nawiązywaniu kontaktów, poszanowaniem cudzego „terytorium psychologicznego”, realistycznym określaniu swoich celów, podejmowaniu ambitnych zadań… Katalog tych zachowań nie jest zamknięty.

Wracam zatem do tytułowego pytania. Moim zdaniem odpowiedź na nie jest negatywna – nie zawsze dobrą i skuteczną strategią będzie zachowywanie się w asertywny sposób. Przykładowo – jeśli dwoje ludzi stanowi parę, a kochają się a równocześnie maja inne upodobania (np. kulinarne) – nie będzie nic złego się nie stanie jak jedno z nich zje posiłek, którego nie będzie lubiło tylko dlatego, aby sprawić przyjemność drugiej osobie. Podobnie jak jesteśmy na przyjęciu i gospodarz pyta o wrażenia smakowe po zjedzeniu dania, które było wstrętne – możemy odpowiedzieć pozytywnie, aby go nie zranić.
Pamiętajmy, iż naszą cechą powinna być elastyczność i wykorzystywanie całego katalogu zachowń, który został nam dany.

Zapraszam równocześnie na nasze szkolenia poświęcone temu tematowi.

Opublikowano: 2012-06-25
Tagi: komunikacja, szkolenia, rozwój osobisty
Poznaj nas


Bartbo Sp. z o.o.
Butryny 100
10-687 Olsztyn
tel. 89 513 32 82
bartbo@bartbo.pl

Biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00