<![CDATA[Bartbo Agencja Eventowa]]> http://bartbo.pl Tue, 16 Jan 2018 23:58:24 +0100 Zend_Feed http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss <![CDATA[Bartbo w wigilijnym nastroju]]> http://bartbo.pl/2017/12/bartbo-w-wigilijnym-nastroju.html Przedświąteczny nastrój pod koniec grudnia często jest ofiarą kuchennej krzątaniny i bieganiny w poszukiwaniu prezentów. Są jednak i takie chwile, kiedy możemy się zatrzymać i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. A przede wszystkim, spojrzeć na siebie. Tak jest w Bartbo, gdy siadamy do firmowego, wigilijnego stołu.

]]>
Thu, 21 Dec 2017 14:44:50 +0100
<![CDATA[Gościnni jak Bartbo]]> http://bartbo.pl/2017/11/meeting-planner-w-bartbo.html Gdy zapraszasz kogoś do siebie, chcesz się pokazać z jak najlepszej strony. Pragniesz zaskoczyć i oczarować, tak aby pozostawić dobre wrażenie. Ale co zrobisz, jeśli twój gość wie czym się zajmujesz, widział już prawie wszystko i nie jest łatwo mu zaimponować? Wtedy potrzebujesz Pandy i kilkunastu quadów… Ale od początku.

Od wielu lat współpracujemy z redakcją MeetingPlanner.pl – platformą wymiany informacji w zakresie organizacji różnego rodzaju spotkań. To znakomite miejsce w sieci do tego aby rozmawiać o naszej pracy. Czasem jednak potrzebny jest kontakt bezpośredni – twarzą w twarz. Meeting Planner organizuje takie spotkania. Biorą w nich udział przedstawiciele branży hotelowej i eventowej. W końcu potrzebujemy siebie nawzajem i wiele dzięki takim kontaktom zyskujemy. Tym razem, zamiast zwyczajnie opowiadać, postanowiliśmy pokazać Park Rozrywki Aktywnej w Butrynach, oraz centrum logistyczne Bartbo. Od samego początku wiedzieliśmy, że to będzie krótka wizyta i musimy przygotować coś specjalnego.

Na początek Panda Bartbo…
Wszyscy lubią misie, a tym bardziej duże, chodzące pluszaki. Nasza tresowana Panda przywitała wszystkich na parkingu. Było wspólne zdjęcie, przytulanie i głaskanie maskotki – ona bardzo to lubi. Następny etap, wizyta w centrum logistycznym. Brzmi trochę, jak wycieczka do muzeum, ale nie było to tylko oglądanie eksponatów w gablotach. Wszystkiego można dotknąć i zobaczyć jak pracujemy w miejscu, w którym przechowujemy wszystkie nasze atrakcje i team buildingi. Była też prezentacja dotycząca historii firmy. Zamiast klasycznych ławek, Yamahy Grizzly. Z tej perspektywy wszystko jest ciekawe. (Nawet opowieści Dawida ;)

Proszę wsiadać!
Obok centrum logistycznego mamy kilkanaście hektarów radości, czyli Park Rozrywki Aktywnej Bartbo. To trzeba zobaczyć! Wszystkich gości posadziliśmy w Terenowych Mercedesach i wyruszyliśmy na wyprawę. Poligon paintballowy, tor quadowy, park linowy, Karczma Bartbo i Sala Biesiadna, a wszystko w jednym miejscu. Dodatkowo, w odległości kilku minut jazdy samochodem, prywatny las, w którym możemy zorganizować obóz surwiwalowy albo paintballową wojnę dla kilkudziesięciu osób.

Tak zaczyna się wspólna podróż.
Robimy to wszystko, aby lepiej się poznać i zrozumieć. Zaprezentować swoje możliwości i rozpocząć współpracę, która jest jak droga po której razem idziemy. Mamy wspólny cel: uśmiechy na twarzach klientów. I konsekwentnie zmierzamy w tę stronę.

{{{gallery|235}}}

]]>
Tue, 28 Nov 2017 13:42:52 +0100
<![CDATA[Bawimy się i pomagamy]]> http://bartbo.pl/2017/11/bawimy-sie-i-pomagamy.html Są chwile w których wiemy, że możemy zrobić coś wielkiego i wyjątkowego. Momenty, w których nie można stać obojętnie, gdy trzeba się zaangażować. Gdy Twoją pracą jest uszczęśliwianie innych, chcesz to robić zawsze. Nie ma lepszego widoku, niż uśmiechnięta twarz. Dawanie radości udziela się także po pracy. Czujemy to w Bartbo i jesteśmy bardzo dumni.

Patrycja.
Trzy lata, to piękny wiek. W sam raz na to, aby przekonać się jak wielkie serca mogą mieć ludzie, zwłaszcza gdy twoje ma problemy techniczne. Patrycja jest córką Radka i Małgosi. Kiedyś oboje pracowali z nami, i to właśnie Bartbo ich połączyło. Jeszcze przed urodzeniem Patrycji, jej rodzice dowiedzieli się, że coś jest nie tak. Z odpowiedzią na setki pytań, lekarze musieli poczekać do momentu w którym dziewczynka przyszła się na świat. Diagnoza była szokiem dla całej rodziny – serce uformowało się w sposób nieprawidłowy, przez co organizm dziewczynki jest ciągle niedotleniony. Patrycja nie może bawić się jak inne dzieci, bo zbyt szybko się męczy, lecz nie chodzi tylko zabawę. Jeśli chore serce nie zostanie zoperowane do końca roku to … Nawet nie chcemy o tym myśleć.

W tak krótkim terminie, zabieg może się odbyć tylko w Niemczech i niestety nie jest tani, potrzebne są duże pieniądze – 33 000 euro. Gdy tylko się o tym dowiedzieliśmy, zaapelowaliśmy do naszych klientów i przyjaciół, aby włączyli się do akcji. Lawina dobrych uczynków ruszyła… I nadal się rozpędza.
Funpage akcji https://www.facebook.com/PomagamyPatrycji/

Dzieciaki i rowery.
Nasi klienci często mają ciekawe pomysły na zabawy w których chcą uczestniczyć. Gdy usłyszeliśmy o warsztatach budowy rowerów, bardzo się ucieszyliśmy. Po pierwsze to ciekawe wyzwanie dla uczestników, po drugie będziemy mieli coś, co na pewno ucieszy naszych znajomych z Domu Dziecka w Morągu - tak, też się stało. W czasie eventu pracownicy jednej z firm składali rowery z dostarczonych przez nas elementów, a nie były to proste składaki. Po zakończonej zabawie zaprosiliśmy dzieciaki – one już wiedzą co zrobić z rowerami.

Pomaganie – bardzo to lubimy.
W Bartbo od wielu lat wspieramy środowisko, które nas otacza. Pomagamy na wiele sposobów. Mamy sprzęt i wspaniałą ekipę, która gdy trzeba posprząta las, lub pomoże wybudować instalację natleniającą jezioro. Współpracujemy z fundacją Gazety Olsztyńskiej „Przyszłość dla dzieci”, współtworzymy kolejne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Purdzie. I jak zawsze, świetnie się przy tym bawimy.

Robimy to bo mamy możliwości i uważamy, że to bardzo ważne. W końcu tak wiele dostajemy od ludzi, którzy nas otaczają. W ten sposób możemy pokazać jak bardzo są dla nas ważni. Dziękujemy!

 

{{{gallery|234}}}


 

]]>
Thu, 09 Nov 2017 14:34:15 +0100
<![CDATA[Kim jest Patrycja - cudowne dziecko?]]> http://bartbo.pl/2017/10/kim-jest-patrycja-cudowne-dziecko.html Zanim dojdziemy do Partycji zacznijmy od jej Taty. Radek przez wiele lat współtworzył Bartbo, być może pamiętasz go z imprezy, którą przygotowywał dla Ciebie. Pracował gdy powstawała nowa siedziba firmy. W jej budowę włożył mnóstwo serca. I to właśnie serce będzie motywem przewodnim tej historii. Ale po kolei.

W Bartbo Radek poznał wielu przyjaciół, poznał też przyszłą żonę. Trzy lata temu urodziła się ich córka Patrycja – cudowna dziewczynka. Okazało się jednak, że coś jest nie tak. Patrycja ma poważną wadę serca, która zagraża jej życiu. Bardzo szybko się męczy i nie może się cieszyć dzieciństwem jak rówieśnicy. Dla rodziców to była straszna wiadomość, ale nie załamali się, postanowili walczyć.

]]>
Thu, 05 Oct 2017 14:25:51 +0200
<![CDATA[Misja Konferansjer]]> http://bartbo.pl/2017/09/misja-konferansjer.html Czeka Cię organizacja wydarzenia o charakterze scenicznym, ale nie jesteś utalentowanym mówcą? Podczas eleganckiej imprezy firmowej, trzeba będzie zapowiedzieć wystąpienie prezesa, i całego zarządu, a od dziecka panicznie boisz się mikrofonu i tłumu słuchaczy? To jest idealny moment, żeby zbić szybkę, i nacisnąć guzik z napisem KONFERANSJER POTRZEBNY OD ZARAZ! Nie denerwuj się - to normalne. Tak jak nie każdy musi być kierowcą F1, tak i nie każdy musi mówić do tłumów - mówić z sensem, a przy tym się nie jąkać i nie pocić w widocznych miejscach.

]]>
Thu, 21 Sep 2017 09:51:10 +0200
<![CDATA[Impreza dla Meeting Planner]]> http://bartbo.pl/2017/09/impreza-dla-meeting-planner.html Chcesz zrobić imprezę integracyjną i w ten sposób zaskoczyć przedstawicieli branży eventowej? To trochę tak jakbyś chciał zaimponować Robertowi Kubicy, ruszając spod świateł z piskiem opon. Trudne zadanie, ale to w końcu nasza specjalność. Gdy zostaliśmy zaproszeni przez Hotel Mikołajki ***** do współtworzenia spotkania wspólnie z nimi i  Meetingplannerem, na naszych twarzach pojawił się banan.

]]>
Thu, 21 Sep 2017 09:19:43 +0200
<![CDATA[VR - nowa wirtualna rzeczywistość eventów firmowych]]> http://bartbo.pl/2017/08/vr-nowa-wirtualna-rzeczywistosc-eventow-firmowych.html Rzeczywistość Wirtualna (VR) to najbardziej wybajerzony bajer ostatnich miesięcy. Prawdziwy „must have” eventowego świata...

]]>
Thu, 10 Aug 2017 09:37:26 +0200
<![CDATA[Bawimy się! - To umiemy robić :)]]> http://bartbo.pl/2017/07/bawimy-sie---to-umiemy-robic.html Tak, to prawda! Jesteśmy trochę jak plemię. Łączą nas wspólne symbole i rytuały. Mamy swoje terytorium, choć lubimy podróżować w stronę dalekich krain. Mamy wodza i starszyznę. Mamy wreszcie, własne okazje do tego aby świętować.

]]>
Thu, 20 Jul 2017 11:21:44 +0200
<![CDATA[Wycieczka rowerowa – ciekawy pomysł na firmowy teambuilding]]> http://bartbo.pl/2017/06/wycieczka-rowerowa--ciekawy-pomysl-na-firmowy-teambuilding.html Jeśli też uważasz, że wspólna podróż, najlepiej zbliża do siebie ludzi, to zapraszamy Cię na team building w trasie. Za chwile dostaniesz przepis na idealną wycieczkę rowerową. A zatem, rozkręcamy event!

„Rower to jest świat”.
Tak śpiewał kiedyś Lech Janerka. Naszym zdaniem, rower to cały Kosmos, prawdziwy kosmos możliwości. Podobno umiejętności jazdy na rowerze nigdy się nie zapomina. Ale czasem warto je sobie przypomnieć. Na szczęście zasada działania tego pojazdu nie zmieniła się od lat. Każdy powinien to znać, choćby z dzieciństwa. Wsiadasz, kręcisz i jedziesz, a uśmiech nie znika z twarzy. Swoboda przemieszczania jaką daje rower, jest nieporównywalna z niczym innym. Możesz, po szosie, możesz po lesie lub po plaży i po mieście też możesz. Wszystko możesz, bo jedziesz najmodniejszym ostatnio środkiem lokomocji. No może nie licząc rowerów elektrycznych, ale jedziesz znacznie taniej :) albo takich rowerów przeciwskrętnych dla prawdziwych hipsterów :D??

„I depniemy sobie ode wsi dode wsi „
Najważniejszy jest plan. Trasa nie może być zbyt długa, nudna czy niebezpieczna. I tu pojawia się problem. Wśród uczestników wyprawy na pewno znajdą się tacy dla których ekstremalny zjazd z pionowej skarpy do jeziora to bułka z masłem, oraz tacy, którzy nie podjadą pod najmniejszą nawet górkę. Ci pierwsi będą wyrywać się do przodu, a powstrzymywani przez kierownika wycieczki szybko utoną w morzu frustracji i zniechęcenia. Z kolei ci drudzy, oskarżą organizatora o próbę morderstwa, i w ramach protestu porzucą rowery gdzieś na trasie. Może więc warto uczestników podzielić na dwie grupy. Tych którzy lubią mocno i szybko, oraz tych, dla których rower to sposób na niedzielny chillout. Wycieczkę koniecznie podziel na etapy. Po każdym sprawdzaj nastroje w ekipie, jeśli poziom zadowolenia będzie spadał, twoja przyszłość na stanowisku przewodnika grupy może być niepewna. Aby nie doszło do przewrotu, na postojach można zaplanować przerwę na podziwianie widoków albo lunch. A może nawet team buildingowe zadania dla grupy lub inne atrakcje, np. strzelnica, albo punkty kontrolne z zadaniami terenowymi. Jeśli to nic nie da, pomyśl o skróceniu trasy. To oznacza, że jej planowy przebieg powinien uwzględniać taka ewentualność. Innymi słowy – nie odjeżdżaj za daleko od miejsca startu, zataczaj wokół niego kręgi na mapie.

„Rower mam. posłuchaj. w taki różowy jazz”
Tu trzeba działać ostrożnie, bo nie każdy jest miłośnikiem różowego. Jeśli uczestnicy wycieczki nie mają własnych rowerów, musisz im zapewnić sprawny sprzęt w różnych kolorach i rozmiarach. Oczywiście Panie wybiorą to co ładne i kolorowe, a Panowie to co wygląda jak sprzęt dla zawodowego triathlonisty.

W każdym przypadku trzeba będzie dopasować indywidualnie pojazd do kolarza, pamiętając o wygodzie i bezpieczeństwie. A zatem, sprawdź wysokość siodełek i kierownicy. Jeśli trzeba, sam przetestuj hamulce! Nie oszukujmy się, lepiej żebyś to Ty sobie nabił guza przed wyprawą, niż klienci w jej trakcie. A może pomyśl o kaskach? Tak, to na pewno dobry pomysł, chociaż patrząc z prawnego punktu widzenia – kaski nie są obowiązkowe. Za to mogą być fajną pamiątką dla uczestników, jeśli wszystkich wyposażych w taki sprzęt z logo Twojej firmy. Bezpieczeństwo ponad wszystko! Co więcej, warto pomyśleć by uczestników zabezpieczyć w  kamizelki odblaskowe i obowiązkowo apteczka.

„Ubierz się w obcisłe. bo to warto mieć styl”
Nie musi być od razu obcisłe, ale niech będzie coś na słońce i coś na deszcz. Pamiętajcie także o odpowiednim obuwiu. Nawet najbardziej wytrwali, mogą nie dojechać do celu jeśli ich stopy przyozdobią klapki japonki. W końcu nie ma złej pogody na rower, są tylko źle ubrani rowerzyści. Jeśli zabierasz grupę do lasu zabezpiecz „spray” na owady. Niejeden uczestnik wyprawy, może zrezygnować widząc zielony gąszcz w którym na pewno czają się mordercze komary – wampiry wielkości kury domowej. Jeśli wyruszasz w bardzo trudny teren zabierz ze sobą ratownika medycznego. Może jechać na rowerze razem z grupą, lub w busie, którym będziesz mógł ewakuować naprawdę zmęczonych kolarzy. Są tacy, którym sama obecność fachowej pomocy dodaje sił i pewności siebie.

„Może byś tak Damian wpadł popedałować”
Nawet jeśli nie masz na imię Damian pomyśl o zespołowym pedałowaniu. Impreza integracyjna na rowerach może okazać się Twoją ulubioną formą team buildingu. Wspólnie osiąga się więcej, razem można zajechać znacznie dalej ;)

{{{youtube|wl30jTA2oY0}}}
 

]]>
Tue, 20 Jun 2017 14:00:57 +0200
<![CDATA[Zalatani]]> http://bartbo.pl/2017/06/zalatani.html Świat wiruje z prędkością silnika odrzutowego, a cała ekipa ciągle gdzieś leci niosąc radość i uśmiech. Wznosimy się na wyżyny naszych możliwości i szybujemy w stronę eventu idealnego. Porównań, lotniczych będzie w tym tekście znacznie więcej.

]]>
Tue, 13 Jun 2017 11:46:06 +0200
<![CDATA[6. edycja Charytatywnego Pikniku Bartbo]]> http://bartbo.pl/2017/04/6-edycja-charytatywnego-pikniku-bartbo.html 6. edycja Charytatywnego Pikniku Bartbo przeszła do historii :)  Była to jedna z najważniejszych realizacji w historii naszej firmy…i zaraz opowiemy dlaczego. 

]]>
Tue, 25 Apr 2017 14:44:17 +0200
<![CDATA[Co wiosną w Bartbo piszczy]]> http://bartbo.pl/2017/03/co-wiosna-w-bartbo-piszczy.html Przygotowania do sezonu trwają u nas pełną parą :) Nowe porządki na hali magazynowej, przeorganizowaliśmy też przestrzeń w biurze, by w pełni wykorzystać potencjał naszej bazy logistycznej. Udoskonaliliśmy pracę w kilku innych działach. Marketing zyskał nowego dyrektora! Dawid aka Monter dostał zasłużony awans, biurko i stołek he he.

]]>
Tue, 21 Mar 2017 13:48:15 +0100
<![CDATA[Think MICE! Też tak myślisz?]]> http://bartbo.pl/2017/01/aktualnosci-think-mice-tez-tak-myslisz.html Początek roku zazwyczaj zwiastuje aktualizację firmowych kalendarzy spotkań i strategiczne myślenie o eventach, które warto zrobić w zbliżającym się czasie. Też tak robicie? Myślicie o MICE?

]]>
Thu, 19 Jan 2017 08:44:46 +0100
<![CDATA[Nie taki event w zamku straszny]]> http://bartbo.pl/2017/01/nie-taki-event-w-zamku-straszny.html Nie taki event w zamku straszny… jak go malują. Oczywiście malują event, a nie fasadę zamku, pędzlem ławkowcem w ramach pracy zespołowej :)

Koniec żartów… zapadła decyzja, czas oderwać się od swoich obowiązków, zrzucić garnitury, zamknąć na jeden dzień tabelki, wykresy i grafiki w szufladzie.hoć na chwilę dać się ponieść szaleństwu, zabawie i przy okazji lepiej poznać swoich kolegów i koleżanki z pracy. 

]]>
Tue, 17 Jan 2017 13:01:24 +0100
<![CDATA[John Eventmaker, czyli kalendarz Bartbo 2017.]]> http://bartbo.pl/2016/12/john-eventmaker-czyli-kalendarz-bartbo-2017.html Pewnie niektórzy z wielką niecierpliwością oczekują nadejścia nowego roku, głównie z dwóch powodów. Po pierwsze znowu będzie można wyznaczyć noworoczne postanowienia typu – nie będę jadł tyle słodyczy, schudnę i zacznę chodzić na siłownię… A potem: "O! Wiecie czyja ta czekolada? Hmm mhh mniam mniam ale dobra :) Moja waga znowu źle pokazuje wynik...". Hehe. Dlatego drugi powód jest zdecydowanie fajniejszy, bo nowy rok zwiastuje nadejście świeżej produkcji najbardziej pożądanego kalendarza w eventowym świecie – kalendarza BARTBO 2017!

]]>
Thu, 08 Dec 2016 00:00:00 +0100
<![CDATA[Nasze Urodziny :)]]> http://bartbo.pl/2016/11/nasze-urodziny.html Mon, 21 Nov 2016 10:29:13 +0100 <![CDATA[O rety Mikołaj i jego gadżety!]]> http://bartbo.pl/2016/11/o-rety-mikolaj-rozdaje-gadzety.html Ledwo zdążyliśmy złapać chwilę oddechu po bardzo pracowitym okresie, a już trzeba myśleć o kolejnych pomysłach i ich realizacji, bo przecież już niebawem eventy z Mikołajem w roli głównej! Pewnie zagościmy w wielu miejscach i fala radości rozgrzeje serca wielu dzieci :) Nawet, jeśli Twój pesel wskazuje, że jesteś pełnoletni od dawna, to pielęgnuj w sobie - swoje wewnętrzne dziecko i ciesz się na myśl o gwiazdce i prezentach. My już nie możemy się doczekać :) Magia świąt i świątecznego eventu działa!

]]>
Thu, 03 Nov 2016 11:42:16 +0100
<![CDATA[Eventowy zawrót głowy]]> http://bartbo.pl/2016/10/eventowy-zawrot-glowy.html Wrzesień i październik to miesiące wybitnie konferencyjne, szkoleniowe, eventowe i teambuildingowe. Imprezowy boom w najlepszym tego słowa znaczeniu. Pracujemy od zmierzchu do świtu, od świtu do zmierzchu, w różnych zakątkach naszej pięknej ojczyzny. Ciężko w takim okresie relacjonować co się u nas dzieje, bo cała uwaga i koncentracja poświęcona jest na  REALIZACJE EVENTÓW.  Ze zdwojoną uwagą i starannością działamy by zamówione przez naszych klientów imprezy, wypadły perfekcyjnie. To jest od zawsze nasz priorytet!  Co oznacza to w praktyce? No właśnie to o czym pisaliśmy wcześniej - od świtu do zmierzchu, spotkania, telefony, e-maile, wyjazdy, pakowanie, sprawdzanie, pilnowanie. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że event management jest dla ludzi o mocnych nerwach i gorącym sercu.

Jesień to okres w którym klienci zamawiają cały wachlarz naszych usług - od wieczorów tematycznych po mocne plenerowe scenariusze i imprezy integracyjne, szczególnie, że w tym roku początek jesieni rozpieszczał nas słonecznymi i ciepłymi dniami :)

Wrzucamy kilka fotek, żebyście zobaczyli jak klienci korzystający z naszych usług bawili się podczas imprez.
{{{gallery|205}}}
 
]]>
Tue, 18 Oct 2016 13:08:01 +0200
<![CDATA[Jeszcze lepsze wieczory tematyczne!]]> http://bartbo.pl/2016/09/jeszcze-lepsze-wieczory-tematyczne.html Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, a dla nas to zawsze jeszcze dodatkowa chwila wytchnienia, którą poświęcamy na refleksję nad tym co jeszcze możemy udoskonalić w naszej eventowej ofercie. Mamy wielką ambicję by robić jeszcze lepsze imprezy, a co za tym idzie… potrzebujemy nowych zabawek! Oooo tak... to duzi chłopcy i duże dziewczynki z naszej firmy lubią najbardziej ;-)

]]>
Wed, 31 Aug 2016 11:13:25 +0200
<![CDATA[Podsumowanie sezonu letniego 2016]]> http://bartbo.pl/2016/07/podsumowanie-sezonu-letniego-2016.html Impreza integracyjna w naszej firmie to pomysł na relaks po okresie wytężonej pracy :) Jak co roku o tej porze spotykamy się ze wszystkimi instruktorami, którzy dzielnie pracowali na swoich realizacjach w terenie. Ten event organizowany jest po to, aby PODZIĘKOWAĆ całej zielonej drużynie Bartbo, za trud i wysiłek włożony w realizowane projekty eventów.

]]>
Thu, 07 Jul 2016 12:01:12 +0200
<![CDATA[Wideorelacja z naszej Aktywnej Majówki]]> http://bartbo.pl/2016/06/wideorelacja-z-naszej-aktywnej-majowki.html Cały czas pracujemy na wysokich obrotach, bo sezon piknikowy właśnie trwa. Jest to idealny moment aby pokazać jak bawiliśmy się na naszym pikniku w Parku Rozrywki Aktywnej Bartbo. 

]]>
Thu, 09 Jun 2016 14:52:02 +0200
<![CDATA[Pojedynek Łuczników]]> http://bartbo.pl/2016/05/pojedynek-lucznikow.html Cóż świat eventów byłby wart gdyby nie ciągłe zaskakiwanie uczestników nowymi emocjami...

Pilnie śledzimy miłośników sportów wszelakich i najfajniejsze pomysły adoptujemy na nasze eventowe potrzeby. Tak również stało się w tym przypadku – nowe dziecko w naszej firmie – POJEDYNEK ŁUCZNIKÓW!

]]>
Tue, 17 May 2016 14:19:02 +0200
<![CDATA[Aktywna Majówka 2016 w Parku Rozrywki Aktywnej Bartbo]]> http://bartbo.pl/2016/04/aktywna-majowka-2016-w-parku-rozrywki-aktywnej-bartbo.html Aktywna Majówka w Parku Rozrywki Aktywnej Bartbo jest już tradcyją. Już 5 raz pomagaliśmy dzieciom z fundacji „ Przyszłość dla dzieci” a tegoroczna impreza była szczególna, bo pobiliśmy wszelkie rekordy ubiegłorocznych statystyk. Ilości osób, które odwiedziły naszą imprezę najłatwiej liczyć w tysiącach. Również ilość zebranych środków na koncie fundacji jest imponująca  8771zł. To jednoznacznie dowodzi, że odwiedzający naszą imprezę uczestnicy to ludzie o WIELKIM SERCU!

]]>
Thu, 28 Apr 2016 15:31:59 +0200
<![CDATA[Najbardziej stresująca impreza EVER!]]> http://bartbo.pl/2016/04/najbardziej-stresujaca-impreza-ever.html Jest w cyklu życia firmy taki moment, gdy przychodzi ten dzień – okrągła rocznica działalności.  15, 20, 25 czy więcej lat obecności na polskim rynku. W firmie pada hasło z ust Prezesa – trzeba zrobić imprezę jubileuszową. Burza mózgów w dziale marketingu, wstępne pomysły i plany. Scenariusze zazwyczaj są dwa. Pierwszy to duży piknik dla pracowników, klientów i partnerów firmy z masą atrakcji, występem zespołów, bogatym cateringiem. Druga opcja to uroczysta gala z okazji tak ważnej rocznicy - wielki bal, starannie dobrana lista gości, zarezerwowany najlepszy hotel, do tego pokaz barmański, lodowa rzeźba z logo firmy, tancerki, tort i gwiazda wieczoru.

]]>
Tue, 05 Apr 2016 14:38:03 +0200
<![CDATA[Budowanie maszyny Goldberga]]> http://bartbo.pl/2016/03/budowanie-maszyny-goldberga.html Początek wiosny to okres w którym często organizatorzy imprez zamawiają atrakcje niezależne od warunków atmosferycznych. Wiadomo: w marcu jak w garncu, a kwiecień plecień… Wśród wielu scenariuszy, które z powodzeniem proponujemy na takie akcje jest jedna, szczególna propozycja - budowanie maszyny goldberga. Na jednej z ostatnich realizacji około 200 osób budowało taką maszynę, a poszczególne jej elementy wraz z uczestnikami zajęły powierzchnię prawie 600 m2 :)

]]>
Thu, 31 Mar 2016 12:58:22 +0200
<![CDATA[Nasza reprezentacja na Gali Osobowość Roku 2016]]> http://bartbo.pl/2016/03/nasza-reprezentacja-na-gali-osobowosc-roku-2016.html Eventy, eventy, eventy i jeszcze więcej eventów :)  A do tego spotkania z klientami, zapytania, ofertowanie i znowu eventy, eventy, eventy - tak wygląda rzeczywistość przedstawicieli środowiska MICE. Na co dzień organizują wydarzenia dla innych...

]]>
Wed, 02 Mar 2016 09:44:12 +0100
<![CDATA[Zimowy Off Road]]> http://bartbo.pl/2016/02/zimowy-off-road.html Zima wcale nie jest taka zła, szczególnie, że pozwala na przeprowadzenie w zupełnie innej scenografii typowych imprez off radowych, które w takiej scenerii wcale nie są takie typowe. Jeśli już kiedyś organizowałeś event integracyjny z jazdą jeepami to pamiętaj, że nawet doświadczeni zapaleńcy jazdy 4x4 przyznają, że wszechobecna biel wprowadza ciekawe zamieszanie do krajobrazu i samej jazdy.

]]>
Wed, 17 Feb 2016 14:56:51 +0100
<![CDATA[Co wspólnego mają wymagający szefowie kuchni z imprezami integracyjnymi?]]> http://bartbo.pl/2016/01/co-wspolnego-maja-wymagajacy-szefowie-kuchni-z-imprezami-integracyjnymi.html Dziś podzielimy się refleksjami jakie niedawno nas naszły. Było to przy okazji imprezy Cheefs Only (już po raz drugi pomagaliśmy przy jej realizacji). Spojrzymy na szefów kuchni od innej strony niż przywykliśmy - nie od kulinarnej, ale od strony biznesowej. Okazuje się bowiem, że szefowie kuchni jak mało kto skupiają się na najważniejszym czynniku każdego biznesu... i można z nich brać przykład.

]]>
Thu, 28 Jan 2016 08:45:23 +0100
<![CDATA[Wapno spłynęło, kwadrat wolny, czas na... PIDŻAMA PARTY !]]> http://bartbo.pl/2016/01/wapno-splynelo-kwadrat-wolnyczas-na-pidzama-party.html Ostatnio w trakcie jednej z wieczornych imprez,  premierę miała nasza najnowsza propozycja, która dołączyła już na stałe do grona wieczornych eventów integracyjnych.

Ladies & Gentelman oto iście szalony pomysł na firmową integrację: wapno spłynęło, kwadrat wolny… PIDŻAMA PARTY !

]]>
Fri, 22 Jan 2016 10:43:26 +0100
<![CDATA[Tak się bawiliśmy w Sylwestra 2015]]> http://bartbo.pl/2016/01/tak-sie-bawilismy-w-sylwestra-2015.html „Z nowym rokiem nowym krokiem ”-  znacie to powiedzenie? My ten krok mieliśmy bardzo prężny i wyjątkowo taneczny, bo tuż po tym jak zegar wybił północ w różnych miejscach polski nasze ekipy witały 2016 rok, w najlepszym towarzystwie około połowy tysiąca rozradowanych osób, bawiących się na stylizowanych imprezach w 5 i 4 gwiazdkowych hotelach.  Tak sprawdziło się przysłowie w naszym wypadku.

]]>
Fri, 08 Jan 2016 10:05:09 +0100
<![CDATA[Gala Osobowości i Sukcesy 2015]]> http://bartbo.pl/2015/12/gala-osobowosci-i-sukcesy-2015.html Koniec roku zaskakuje nas kolejnymi fantastycznymi wydarzeniami. Jak to mówią – sukces nie jedno ma imię. A ostatnio „Sukces Roku 2015 Warmii i Mazur ” trafił w nasze ręce.

]]>
Fri, 11 Dec 2015 13:08:09 +0100
<![CDATA[Wysyłka kalendarzy i konkurs.]]> http://bartbo.pl/2015/12/wysylka-kalendarzy-i-konkurs.html Okres przedświąteczny to od zawsze w naszej firmie czas pakowania i wysyłania kalendarzy do naszych klientów. Z pełną starannością podpisujemy kartki z życzeniami, dołączamy kalendarz, pakujemy i leci

]]>
Thu, 03 Dec 2015 13:40:51 +0100
<![CDATA[Podsumowanie roku 2015]]> http://bartbo.pl/2015/11/podsumowanie-roku-2015.html Jak widać firma rośnie w siłę :) Tyle pozytywnych osób i dużo dobrej energii udało nam się zgromadzić na imprezie firmowej z okazji podsumowania naszej całorocznej integracyjnej pracy.
 
]]>
Tue, 24 Nov 2015 13:06:30 +0100
<![CDATA[Czym jest maszyna Goldberga?]]> http://bartbo.pl/2015/11/czym-jest-maszyna-goldberga.html Czy konstruktorzy maszyn – to maszyniści? Możliwe, że tak. Najważniejsze, że jesienią integracje w firmie ruszają torami kreatywnej współpracy.

]]>
Wed, 04 Nov 2015 08:35:43 +0100
<![CDATA[Wyprawa 4x4]]> http://bartbo.pl/2015/10/wyprawa-4x4.html Kiedyś bawiłeś się resorakami a jak jesteś starszy to taplałeś w błocie rower Wigry 3 albo BMX'a To były czasy i radość była nie do opisania – więc nawet nie będziemy próbować tego robić. Za to możemy ZOBRAZOWAĆ jak fachowo ubłocić auto terenowe nie opuszczając miejsca za kierownicą.

]]>
Tue, 13 Oct 2015 13:48:07 +0200
<![CDATA[Wieczór tematyczny cz.3 - vademecum eventowca]]> http://bartbo.pl/2015/10/vademecum-eventowca-wieczor-tematyczny-cz3.html W trakcie spotkań organizacyjnych ustal czy są w obiekcie czujniki dymu i poproś o ich wyłącznie na czas trwania imprezy. Dym sceniczny w połączeniu ze światłem daje niesamowity efekt. Lepsze WOW może tylko zrobić... wizyta straży pożarnej, która będzie chciała ugasić nieistniejący pożar w hotelu :)

]]>
Mon, 05 Oct 2015 14:34:57 +0200
<![CDATA[To może zmienić Warmię i Mazury w polskie centrum eventowe!]]> http://bartbo.pl/2015/09/to-moze-zmienic-warmie-i-mazury-w-polskie-centrum-eventowe.html Już w 2016 roku startuje Port Lotniczy Olsztyn Mazury! Przeleć więc nad korkami oraz rozkopanymi i dziurawymi drogami dojazdowymi i wyląduj w sercu Warmii i Mazur, 40 min. drogi od najlepszego w regionie miejsca do organizacji spektakularnych imprez integracyjnych, czyli Parku Rozrywki Aktywnej BARTBO ;-) 

]]>
Tue, 29 Sep 2015 12:18:19 +0200
<![CDATA[Transformersy istnieją naprawdę]]> http://bartbo.pl/2015/09/transformersy-istnieja-naprawde.html Transformersy istnieją naprawdę, ostatnio jednego widzieliśmy na imprezie. Przyjechał jako maluch, a po paru godzinach pracy zamienił się w CZOŁG!

]]>
Fri, 25 Sep 2015 09:07:20 +0200
<![CDATA[Wieczór tematyczny cz.2 - vademecum eventowca]]> http://bartbo.pl/2015/09/vademecum-eventowca-wieczor-tematyczny-cz2.html Muzyka serwowana na wieczorze podobnie jak dania najlepiej smakuje na żywo :) pięknie przygotowana scena z czarną wysłonką doda imprezie parę punktów w oczach gości. Zespoły grające z parkietu nie wyglądają aż tak źle, ale z drugiej strony artyści muszą mieć scenę, jeśli jest to impreza dystyngowana o wysokiej randze. Z resztą część artystów nie zgodzi się na występ bez podwyższenia pod nogami. O czym trzeba pamiętać – występy zespołów w wersji na żywo potrzebują wcześniejszej próby.

]]>
Tue, 22 Sep 2015 11:35:13 +0200
<![CDATA[Tajemnica Białej Damy]]> http://bartbo.pl/2015/09/tajemnica-bialej-damy.html Początek września to dla nas okres wytężonej pracy. Ekipy naszych instruktorów wyjeżdżają w różne miejsca w Polsce i realizujemy scenariusze integracji, znane i lubiane od lat. Aczkolwiek nowe pomysły na imprezy są również bardzo dobrze przyjmowane przez naszych stałych klientów. Integracja którą realizowaliśmy ostatnio to gra scenariuszowa stylizowana na czasy średniowieczne.

]]>
Tue, 08 Sep 2015 09:36:59 +0200
<![CDATA[Wieczór tematyczny cz.1 - vademecum eventowca]]> http://bartbo.pl/2015/09/vademecum-eventowca-wieczor-tematyczny-cz1.html Co będzie najważniejsze przy takiej imprezie? Prawda jest taka, że w ogólnym rozrachunku będzie liczył się całokształt. Oczywiście taką imprezę uczestnicy najpierw kupią oczami. Zwróć uwagę na to co zobaczą po wejściu do sali. Elementy dekoracji i oświetlenie, scena – to będzie świadczyło o imprezie, wszytkie duże elementy, potem będą liczyły się detale to jak wyglądają stoły, zastawa, bufety. Oczywiście sukces takiej imprezy ma kilka składowych. Jeśli uczestnicy kupią imprezę oczami, to potem pozostaje oczarować ich zmysł smaku… i słuchu, ale to już zadanie dla zespołu albo DJ.

]]>
Mon, 07 Sep 2015 14:02:12 +0200
<![CDATA[Zobacz nad czym pracowaliśmy całe wakacje!]]> http://bartbo.pl/2015/08/maszyna-goldberga.html Budowanie to największa przyjemność dla wielu osób, nie wliczając jedzenia czekolady i jeszcze paru innych… Dzisiaj chcemy zaprezentować odjechaną integracyjną propozycję, którą tworzyliśmy przez prawie całe wakacje!

]]>
Tue, 18 Aug 2015 11:10:47 +0200
<![CDATA[Autointegracja 2015]]> http://bartbo.pl/2015/07/autointegracja-2015.html To już nasza firma tradycja, że po całym pracowitym początku roku spotykamy się całą BARTBOWĄ ekipą i robimy podsumowanie półrocznego sezonu naszej integracyjnej pracy...

]]>
Tue, 07 Jul 2015 15:39:13 +0200
<![CDATA[Scenariusz integracyjny w duchu CSR, który spełnia marzenia]]> http://bartbo.pl/2015/06/scenariusz-integracyjny-w-duchu-csr-ktory-spelnia-marzenia.html Spełniliśmy marzenia dzieci z „Fundacji Spełnionych Marzeń”, a cała impreza odbywał się w duchu CSR. Pozytywnie nastawieni do akcji pracownicy jednej z firm, przez pół dnia wykonywali różne zadania, wymagające intelektualnie i niekiedy sprawnościowo.

]]>
Tue, 30 Jun 2015 14:49:18 +0200
<![CDATA[Smak orientu]]> http://bartbo.pl/2015/06/smak-orientu.html Podróż na odległe lądy w trakcie jednego wieczoru... taaak... jak w baśniach.
Mamy bilet all inclusive dla wszystkich uczestników imprezy orientalnej!

]]>
Thu, 18 Jun 2015 14:51:56 +0200
<![CDATA[Jak zdefiniowałbyś termin „impreza integracyjna dla pracowników”?]]> http://bartbo.pl/2015/06/jak-zdefiniowalbys-termin-impreza-integracyjna-dla-pracownikow.html Pewnie każdy z Was zastanawiał się nad definicją "imprezy integracyjnej dla pracowników". 23 maja 2015 r. na wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, studenci kierunku Event Management mieli okazję poznać głębiej temat imprez integracyjnych.

]]>
Mon, 08 Jun 2015 15:38:37 +0200
<![CDATA[Klasyczna impreza integracyjna cz. 4 - vademecum eventowca]]> http://bartbo.pl/2015/05/vademecum-eventowca-klasyczna-impreza-integracyjna-cz-4.html Jedziemy jedziemy i wreszcie uutokar dotarł na miejsce. Czas przeanalizować sytuację, której możecie spodziewać się po przyjeździe do hotelu. Witają Was przyjaźnie w recepcji, śmiało przedstaw się i powiedz, że jesteś organizatorem wyjazdu. Na pewno po paru chwilach pojawi się osoba, która będzie opiekowała się Twoją grupą w hotelu.

]]>
Tue, 26 May 2015 11:53:54 +0200
<![CDATA[PO CO W OGÓLE TO ROBIMY?!]]> http://bartbo.pl/2015/05/po-co-w-ogole-to-robimy.html Zdradzamy Wam coraz więcej tajników jak zorganizować wyjazd integracyjny i nie możemy zapomnieć o najważniejszej rzeczy: PO CO W OGÓLE TO ROBIMY?!

]]>
Thu, 21 May 2015 10:04:34 +0200
<![CDATA[Nowość w ofercie - Escape Room]]> http://bartbo.pl/2015/05/nowosc-w-ofercie-escape-room.html Macie tylko 45 minut aby rozwiązać zagadkę, a zegar tyka! Zacznijcie kojarzyć fakty, zbierać informacje i łączyć je w całość! Wszystko po to by odnaleźć szpiega firmie lub rozwikłać zagadkę tajemniczej zbrodni.

Poznajcie naszą najświeższą propozycję na event - Escape Room. 

]]>
Wed, 13 May 2015 15:40:14 +0200
<![CDATA[Klasyczna impreza integracyjna cz. 3 - vademecum eventowca]]> http://bartbo.pl/2015/05/vademecum-eventowca-klasyczna-impreza-integracyjna-cz-3.html Tak jak zadecydowaliście w e-mailach pomijamy dosyć duży fragment o dogrywaniu formalności. Nikt z nas nie jest fanem czytania o tym jak ważne jest podpisywanie umów. Ważne, że skrupulatnie to robimy :)

Czas poinformować pracowników o dokładnym planie działania i oficjalnie zaprosić na imprezę. Można to zrobić na wiele różnych sposobów e-mailem, klasyczną kartą, plakatem, logując się na stronę internetową itd. Forma nie jest aż tak istotna jak treść.

]]>
Tue, 12 May 2015 10:56:10 +0200
<![CDATA[Aktywna Majówka 2015 w Parku Rozrywki Aktywnej Bartbo]]> http://bartbo.pl/2015/04/aktywna-majowka-2015-w-parku-rozrywki-aktywnej-bartbo.html To dopiero był odlotowy piknik! 

Mamy dowód na to, że pomaganie i dobrą zabawę można skutecznie połączyć. Już 4 rok pomagamy dzieciom z fundacji " Przyszłość dla dzieci" a tegoroczna edycja rodzinnego pikniku charytatywnego, który odbył się na terenie naszego Parku Rozrywki Aktywnej, zapisze się w naszej pamięci na długo. 

]]>
Thu, 30 Apr 2015 12:54:48 +0200
<![CDATA[Klasyczna impreza integracyjna cz. 2 - vademecum eventowca]]> http://bartbo.pl/2015/04/vademecum-eventowca-klasyczna-impreza-integracyjna-cz-2.html Jedziemy dalej z tematem organizacji klasycznego wyjazdu integracyjnego.

Słowo jazda w tym wypadku występuje celowo bo w tym odcinku poruszymy temat transportu uczestników. Firm świadczących takie usługi jest sporo. Zazwyczaj wybieraj przewoźnika z miejscowości albo okolicy, z której ma rozpocząć się wyjazd. O czym warto pamiętać – kierowca autokaru a przy dłuższych wyjazdach również jego zmiennik będą potrzebowali noclegu w hotelu i wyżywienia. Czasami zdarzy się tak, głównie przy krótszych tarasach, że korzystniej będzie autokar odesłać do bazy i czekać na jego przyjazd tuż przed planowanym powrotem.

]]>
Tue, 28 Apr 2015 12:56:43 +0200
<![CDATA[Rozrywkowa Panda jakiej nie znacie]]> http://bartbo.pl/2015/04/rozrywkowa-panda-jakiej-nie-znacie.html Niezmiernie cieszy nas zainteresowanie Rozrywkową Pandą. Nie sądziliśmy, że wzbudzi tyle pozytywnych emocji i rozbawi tak wiele osób. W podzięce przygotowaliśmy dla was małą galerie zdjęć pokazującą jak to wszystko wyglądało "od kuchni".

]]>
Tue, 14 Apr 2015 14:13:26 +0200
<![CDATA[Klasyczna impreza integracyjna cz. 1 - vademecum eventowca]]> http://bartbo.pl/2015/04/vademecum-eventowca-klasyczna-impreza-integracyjna-cz-1.html Pierwszy sekret udanego wyjazdu to odpowiednie zbieranie informacji i zarządzanie ich treścią. Dopytywanie, planowanie, sprawdzanie ofert i wizualizacja przebiegu. Na początek zbieramy kluczowe informacje. Znasz ilość pracowników swojej firmy ? To będzie istotna zmienna w całym układzie danych. Wszyscy dojadą na imprezę? Może komuś wypadnie dyżur i będzie musiał pracować? Lista zaproszonych na imprezę to podstawa.

]]>
Thu, 09 Apr 2015 13:41:39 +0200
<![CDATA[To nie żart! Zatrudniliśmy obcokrajowca, który ma 3m wzrostu!]]> http://bartbo.pl/2015/04/to-nie-zart-zatrudnilismy-obcokrajowca-ktory-ma-3m-wzrostu.html Długo zastanawialiśmy się jak uatrakcyjnić Wasze pikniki i imprezy integracyjne. Wszystkie inne pomysły wydały nam się nudne, w momencie poznania...

]]>
Wed, 01 Apr 2015 08:10:09 +0200
<![CDATA[Bartbo ma Powera! Dziękujemy!]]> http://bartbo.pl/2015/03/bartbo-ma-powera-dziekujemy.html W piątek na uroczystej gali MP Power Awards wszystko stało się jasne. Zostaliśmy wybrani najlepszą agencją outdorowo/teambuildingową w POLSCE! Statuetkę odebrał osobiście prezes zarządu Bartbo, Przemysław Pichalski.

]]>
Tue, 24 Mar 2015 08:49:02 +0100
<![CDATA[Hokejowa autointegracja]]> http://bartbo.pl/2015/03/hokejowa-autointegracja.html Integrujemy innych - integrujemy i siebie, czyli mecz hokeja pracownicy Bartbo kontra Bartbo. Podwójny aksel, rittberger, potrójny tulup te pojęcia nie są już nam obce. Tradycyjnie raz w roku spotykamy się na lodowisku by stoczyć nierówną walkę z grawitacją, innymi prawami fizyki i oczywiście drużyną przeciwną.

]]>
Tue, 10 Mar 2015 13:22:44 +0100
<![CDATA[Otrzymaliśmy nominację do MP Power Awards!]]> http://bartbo.pl/2015/03/otrzymalismy-nominacje-do-nagrody-mp-power-awards.html Nagroda przyznawana przez największy branżowy portal eventowy Meeting Planner. Już sama nomiacja jest dla nas wielkim wyróżnieniem bo zalicza nas do grona ekspertów, których siła przebicia ma znaczący wpływ na kształt i rozwój branży eventowej.

]]>
Wed, 04 Mar 2015 10:23:54 +0100
<![CDATA[Organizacja firmowego pikniku cz.3]]> http://bartbo.pl/2015/02/organizacja-firmowego-pikniku-cz3.html Doświadczenie nas nauczyło, że wszyscy organizatorzy obawiają się deszczu a to nie on jest głównym sprawcą niebezpiecznych sytuacji na piknikach. Organizując piknik zwróć uwagę czy planów nie pokrzyżuje... WIATR. Dlaczego to wiatr a nie deszcz będzie miał tak wielki wpływ na imprezę?

]]>
Mon, 23 Feb 2015 10:44:37 +0100
<![CDATA[Fantastyczny wieczór tematyczny "Operacja Party Hard"]]> http://bartbo.pl/2015/02/fantastyczny-wieczor-tematyczny-operacja-party-hard.html Impreza w stylu militarnym to pomysł na zabawę dedykowaną dla grup, gdzie w przewadze liczebnej występują mężczyźni. Prawdziwi dzielni komandosi, szkoleni są przez całą noc, przez oddział szybkiego reagowania

]]>
Wed, 18 Feb 2015 16:00:56 +0100
<![CDATA[Organizacja firmowego pikniku cz.2]]> http://bartbo.pl/2015/02/organizacja-firmowego-pikniku-cz2.html Aby piknik został dobrze odebrany przez uczestników jego atmosfera musi być... BEZPIECZNA i ATRAKCYJNA. Te dwa aspekty są najważniejsze z punktu widzenia jakości imprezy. W tym kontekście zbieraj informacje od podwykonawców. Najpierw pytaj o atesty, homologacje urządzeń dopiero potem o przepustowość atrakcji i zasadę działania. Pamiętaj atrakcyjność nie może górować nad bezpieczeństwem. Bezpieczeństwo oczywiście powinno być szeroko rozumiane. Począwszy od zabezpieczenia w formie recepcji i ochrony, która weryfikuje zaproszenia uczestników i dba o to by tylko pożądani goście bawili się na imprezie. Zabezpieczenie odpowiedniej ilość miejsc parkingowych, karetki, ratowników, gdy impreza zawiera atrakcje związane z wodą

]]>
Mon, 16 Feb 2015 08:49:00 +0100
<![CDATA[I w tym roku nie mogło nas zabraknąć na "Gali Osobowość Roku"]]> http://bartbo.pl/2015/02/i-w-tym-roku-nie-moglo-nas-zabraknac-na-gali-osobowosc-roku.html Największa branżowa impreza nie mogła się odbyć bez naszego udziału. Blisko pół tysiąca organizatorów imprez udało się zgromadzić w jednym miejscu. Przedstawiciele firm i korporacji, którzy zlecają organizację spektakularnych eventów, firmowych spotkań, wyjazdów integracyjnych i pikników firmowych.

]]>
Mon, 09 Feb 2015 14:15:44 +0100
<![CDATA[Certyfikat "Produkt Warmia Mazury" w naszych rękach]]> http://bartbo.pl/2015/02/certyfikat-produkt-warmia-mazury-w-naszych-rekach.html Nasza praca została doceniona i jesteśmy w grupie najprężniejszych firm w naszym województwie. Tylko 50 przedsiębiorców–usługodawców i producentów z Warmii i Mazur może pochwalić się certyfikatem "Produkt Warmia Mazury". Taki certyfikat trafił również w nasze ręce. 

]]>
Mon, 02 Feb 2015 14:59:53 +0100
<![CDATA[Witamy w 2015 roku w innej, jeszcze lepszej odsłonie. Innej z trzech powodów.]]> http://bartbo.pl/2015/01/witamy-w-2015-roku.html Po pierwsze poświęciliśmy dużo czasu na przygotowanie nowego, bogato ilustrowanego katalogu, wypełnionego po brzegi propozycjami na różnego rodzaju eventy. Jeśli poszukujesz inspiracji na swoją imprezę to warto przejrzeć jego zawartość. Katalog możesz pobrać tu: KLIK.

]]>
Thu, 22 Jan 2015 08:23:25 +0100
<![CDATA[Organizacja firmowego pikniku cz.1]]> http://bartbo.pl/2015/01/organizacja-firmowego-pikniku-cz1.html Pytanie podstawowe dla każdego organizatora pikniku. Co jest najważniejszą rzeczą na pikniku czy festynie? Pewnie myślisz goście, atmosfera, atrakcje... hmm... bezpieczne atrakcje, występ gwiazdy... i nie trudno odmówić trafnych odpowiedzi bo to jest równie ważne. Jednak uwierz nam na słowo nawet najlepsze zabawy i urządzenia nie będą działały, jeśli na Twojej imprezie w którymś momencie zabraknie... prądu! Tak prosta, wręcz oczywista sprawa a przysparza 80 % problemów organizatorom imprez piknikowych. Jak zatem załatwić kwestie prądu? Poniższe wskazówki pomogą Ci rozwiązać problem – przeciążonych podłączeń, chińskich przedłużaczy i wyskakujących bezpieczników.

]]>
Mon, 19 Jan 2015 15:55:29 +0100
<![CDATA[Nasza firmowa Wigilia]]> http://bartbo.pl/2014/12/nasza-firmowa-wigilia.html Wigilia w naszej firmie to wyjątkowy dzień. Każdy przygotowuje swoją ulubioną potrawę. Sala konferencyjna zamieniana się w magiczne miejsce. Pachnie choinką, pysznym jedzonkiem a w tle słychać dźwięki kolęd.

]]>
Tue, 23 Dec 2014 16:01:19 +0100
<![CDATA[Bartbowe morsowanie]]> http://bartbo.pl/2014/12/bartbowe-morsowanie.html Ubrani w dresy, rękawiczki, czapki spotkaliśmy się w hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Nikogo nie zmuszaliśmy do udziału w akcji, kąpali się tylko chętni. Skorzystaliśmy z przebieralni hotelowej i udaliśmy się truchtem na plażę. Bieg był już początkiem rozgrzewki, która musi być bardzo intensywna. Na zewnątrz było zimno 5 stopni Celsjusza na minusie, woda była wręcz gorąca bo miała aż 4 stopnie.

]]>
Tue, 16 Dec 2014 13:04:13 +0100
<![CDATA[Panie i Panowie - oto - On! Kalendarz Bartbo 2015]]> http://bartbo.pl/2014/11/nowe-kalendarze-nareszczie-dojechaly.html Przygotowania do premiery trwały długo, sesja była spontaniczna (zobacz backstage), obróbka materiału pracochłonna. Kompozycja, którą stworzyliśmy to przykład mulitiekspozycji. A sam wydruk doczekał się autorskiego nadzoru Tomka, który dopiero za 14 razem zaakceptował nasycenie kolorów, odpowiedni ich rozkład i poruszył jeszcze 7 inny aspektów, które rozumie wymagający grafik i dzielny, cierpliwy drukarz, który wprowadza poprawki. ale dzięki temu EFEKT JEST PIORUNUJĄCY.

]]>
Wed, 26 Nov 2014 11:24:48 +0100
<![CDATA[Podsumowanie roku 2014]]> http://bartbo.pl/2014/11/podsumowanie-roku-2014.html Listopad to od zarania dziejów miesiąc, w którym robimy podsumowanie naszej integracyjnej całorocznej pracy. Organizację imprezy firmowej zleciliśmy firmie, do której mamy największe zaufanie,  pociągają nas ich pomysły i jako jedyni dają nam pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z zakładanym planem. Tak dobrze wam się wydaję – orgniazację zleciliśmy agencji eventowej Bartbo :)

]]>
Thu, 13 Nov 2014 15:14:39 +0100
<![CDATA[Sesja do nowego kalendarza]]> http://bartbo.pl/2014/10/sesja-do-nowego-kalendarza.html Koniec roku się zbliża, a to oznacza, że prace nad naszym kalendarzem w pełni. Tym razem do projektu zaprosiliśmy naszą instruktorkę (już na bartbowej emeryturze... choć tak młodo wygląda ;) Sesja zdjęciowa odbyła się na terenie naszego Parku rozrywki Aktywnej. Było wystrzałowo i baaaardzo wesoło :)

]]>
Fri, 17 Oct 2014 12:59:28 +0200
<![CDATA[Testy team-buildingów]]> http://bartbo.pl/2014/09/testy-team-buildingow.html Szczęśliwi jak nigdy tacy właśnie jesteśmy po sprawdzeniu nowych propozycji zabaw team-buildingowych. Śmiało do oferty możemy dopisywać „ Testowane na własnym zespole”. Przetestowaliśmy 10 nowych propozycji ale do oferty wprowadzamy 6. Uznaliśmy, że kilka z nich jest mało..... apetycznych

]]>
Fri, 19 Sep 2014 14:16:31 +0200
<![CDATA[Monster Truck ewoluuje]]> http://bartbo.pl/2014/08/monster-truck-ewoluuje.html Nasz Monster Truck a.k.a. Monster Park (bo na co dzień jest atrakcją naszego Parku Rozrywki Aktywnej) ewoluuje i zmienia się na waszych oczach...

]]>
Fri, 08 Aug 2014 13:47:00 +0200
<![CDATA[Na co zwrócić uwagę wybierając agencję eventową i dlaczego wybierzesz BARTBO :-)]]> http://bartbo.pl/2014/04/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-agencje-eventowa-i-dlaczego-wybierzesz-bartbo.html Jak wybrać agencję eventową? Na co zwrócić uwagę? Dlaczego jesteśmy tak chętnie wybieraną agencją eventową? Odpowiedź nie jest prosta, ale podejrzewamy, że jest to związane z tym, że oprócz fantastycznego eventu dajemy naszym klientom jeszcze 10 ważnych aspektów:

]]>
Wed, 09 Apr 2014 16:33:23 +0200
<![CDATA[Nadjechał Monster Truck]]> http://bartbo.pl/2014/02/nadjechal-monster-truck.html To wszystko prawda, nie są to pomówienia – mamy go w firmie.
A jazda nim jest jak poezja…. ;)

]]>
Sat, 15 Feb 2014 15:00:00 +0100
<![CDATA[Scena mobilna]]> http://bartbo.pl/2014/02/scena-mobilna.html W tym roku nasza oferta wzbogaciła się o kilka nowości. Od teraz już zawsze możesz liczyć na nas gdy będziesz potrzebować sceny z zadaszeniem. Poszerzyliśmy naszą ofertę o mobilną i ekspresową w rozłożeniu estradę z przepięknym łukowym dachem.

]]>
Fri, 14 Feb 2014 22:02:26 +0100
<![CDATA[Nowa strona internetowa]]> http://bartbo.pl/2014/02/nowa-strona-internetowa.html Wystartowała nowa wersja naszej strony internetowej. Mamy nadzieję, że dzięki dodatkowym funkcjonalnościom jeszcze szybciej i łatwiej odnajdziecie na niej przydatne informacje i znajdziecie swój pomysł na imprezę integracyjną.

]]>
Fri, 14 Feb 2014 10:04:50 +0100
<![CDATA[Czy stać Ciebie i Twoją firmę na to by nie inwestować w zespół?]]> http://bartbo.pl/2014/02/czy-stac-ciebie-i-twoja-firme-na-to-by-nie-inwestowac-w-zespol.html W mądrych głowach właścicieli firm rośnie świadomość, że efektywnie pracujący zespół to największa wartość firmy. Maszyny i urządzenia można kupić ale zgromadzić w organizacji wartościowych ludzi jest coraz trudniej, dlatego też coraz chętniej biznesmeni, dyrektorzy i top management inwestuje w profesjonalnie zorganizowane wyjazdy integracyjne, które mają pomóc w budowie jeszcze lepszych relacji między pracownikami i motywować zespół do dalszej pracy. 

]]>
Fri, 07 Feb 2014 15:48:58 +0100
<![CDATA[Impreza w pigułce]]> http://bartbo.pl/2014/02/impreza-w-pigulce.html Udana impreza integracyjna to solidny fundament na którym można zbudować zgrany i silny zespół. To również bardzo skuteczny sposób na zacieśnienie kontaktów z klientami. Event może mieć większą moc niż kolejna reklama w prasie. Przedsiębiorcy na szczęście coraz częściej zauważają potrzebę inwestycji w takie wydarzenia. Dobrze zorganizowane imprezy potrafią nie tylko znieść bariery komunikacyjne pomiędzy pracownikami i ułatwić im współpracę, ale również umocnić lojalność  klientów wobec naszej firmy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że organizacja imprezy integracyjnej to duże przedsięwzięcie. Podzielimy się z Wami kilkoma najważniejszymi aspektami  organizacji. Nie są to wszystkie elementy i przedstawione tylko zajawkowo tak by uzmysłowić Wam o jak wielu rzeczach trzeba pamiętać organizując event – taka wiedza w pigułce.

]]>
Fri, 07 Feb 2014 15:47:33 +0100
<![CDATA[Pogoda na event, event na niepogodę!]]> http://bartbo.pl/2014/02/pogoda-na-event-event-na-niepogode.html Jeśli nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć złej aury to trzeba wykorzystać siłę żywiołu aby działała na nasza korzyść. Doradzamy – rozsądne planowanie - ciężko prorokować warunki pogodowe ale spodziewać się idealnej pogody na imprezę w połowie marca czy kwietnia  graniczy z cudem, dlatego wiosną proponujemy raczej survivalowe scenariusze  w myśl zasady– im gorsza pogoda tym lepsza zabawa.

]]>
Fri, 07 Feb 2014 15:35:33 +0100
<![CDATA[Serce i rozum w komunikacji]]> http://bartbo.pl/2013/10/serce-i-rozum-w-komunikacji.html Zapraszamy serdecznie na szkolenie pod tytułem "Serce i rozum - co powinieneś wiedzieć o efektywnej komunikacji?" Dzięki udziałowi w warsztacie poznasz nowoczesną wiedzę z zakresu komunikowania oraz neuropsychologii, a także ją przećwiczysz w korzystnych warunkach. Naszym głównym celem będzie, aby Twoja komunikacja we wszystkich aspektach życia, stała się jeszcze bardziej skuteczna. W sprawie szczegółów zapraszamy do kontaktu.

]]>
Thu, 10 Oct 2013 19:31:40 +0200
<![CDATA[Jakie są fundamenty nowoczesnego przywództwa?]]> http://bartbo.pl/2013/04/jakie-sa-fundamenty-nowoczesnego-przywodztwa.html Kluczową kompetencją menedżerską, bez której nie ma mowy o odniesieniu sukcesu w jakiejkolwiek organizacji, jest umiejętność przewodzenia ludziom, umiejętność bycia liderem. Wyłączyć z tej zasady możemy wszelkiej maści urzędy, w której autorytet formalny szefa i jego władza są wystarczające, aby gonić ludzi do pracy. Możemy zatem wskazać fundamentalne zasady kierowania ludźmi. 

]]>
Mon, 08 Apr 2013 12:20:32 +0200
<![CDATA[Dobowy rytm aktywności - nie tylko intelektualnej]]> http://bartbo.pl/2013/03/dobowy-rytm-aktywnosci---nie-tylko-intelektualnej.html Jednych nazywamy skowronkami - lubią wstawać skoro świt i od samego rana rozpoczynać swoją aktywność. Prawdopodobnie znasz takie osoby, które kiedy potrzebują przyswoić jakąś nową wiedzę, wolą to robić z samego rana. Ich przeciwieństwem są tak zwane sowy. To ludzie, którym najlepiej pracuje się po zachodzi słońca. Mogą zarwać całą noc, aby poświęcić ją na aktywność intelektualną. Niezależnie od tego, czy jesteś skowronkiem czy sową - Twoja aktywność intelektualna nie jest taka sama przez całą dobę. O pewnych porach pracuje Ci się lepiej, podczas innych lepiej się wypoczywa.

]]>
Wed, 27 Mar 2013 15:16:21 +0100
<![CDATA[Jakich kompetencji oczekujemy od współczesnych przywódców?]]> http://bartbo.pl/2013/03/jakich-kompetencji-oczekujemy-od-wspolczesnych-przywodcow.html Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie cechy są kluczowe dla przywódcy w odniesieniu sukcesów? Badania pokazują, że są to:
- uczciwość,
- kompetencje,
- świadomość celów,
- umiejętność motywowania.

]]>
Sun, 03 Mar 2013 13:48:21 +0100
<![CDATA[Beczka stresu]]> http://bartbo.pl/2013/02/beczka-stresu.html Jedna z koncepcji dotyczących stresu posługuje się alegorią beczki, do której malutkimi kropelkami jest dolewany stres. Tą beczką jest oczywiście nasz organizm. I choć wydaje się, iż kolejna kropelka nie czyni większej różnicy, to powiększa ona "stresową objętość", która napiera na ściany beczki. Możemy w tym momencie posłużyć się miarą zaprezentowaną w skali wydarzeń życiowych.

]]>
Sun, 24 Feb 2013 13:11:20 +0100
<![CDATA[Dlaczego warto zainwestować w szkolenie typu outdoor?]]> http://bartbo.pl/2013/02/dlaczego-warto-zainwestowac-w-szkolenie-typu-outdoor.html Szkolenie outdoor’owe odbywa się w terenie. Ten typ treningu okazuje się wysoce skuteczny. Psycholodzy już dawno dowiedli, że trudne lub nietypowe sytuacje jednoczą ludzi wobec wspólnego problemu. Znalezienie się uczestników szkolenia poza strefą komfortu przyśpiesza proces uczenia, wzmacnia kreatywność oraz daje szanse na wykształcenie nowych umiejętności czy zdobycia wiedzy, które będą mogły być wykorzystywane w pracy. 

]]>
Mon, 18 Feb 2013 17:59:57 +0100
<![CDATA[Oceń swoje miejsce pracy]]> http://bartbo.pl/2013/01/ocen-swoje-miejsce-pracy.html Miejsce naszej pracy możemy ocenić za pomocą 12 pytań zaproponowanych przez Marcusa Buckingham'a. Uważa on, iż jeśli pracownik odpowie twierdząco na wszystkie pytania - to znaczy, iż jego miejsce pracy jest idealne. Co ciekawe, opisuje on bardzo szerokie badania, z których wynika jasno, iż "to właśnie przełożony, a nie płaca, apanaże, dodatkowe korzyści czy charyzmatyczny przywódca na najwyższym szczeblu, ma największy wpływ na tworzenie atmosfery miejsca pracy.

]]>
Mon, 21 Jan 2013 19:23:08 +0100
<![CDATA[Skala wydarzeń życiowych]]> http://bartbo.pl/2012/09/skala-wydarzen-zyciowych.html Podczas jednego z ostatnich szkoleń uczestnik zapytał, czy jest tak iż poszczególne wydarzenia, które przez które spokojnie przechodzimy – jeśli wystąpią łącznie – mogą powodować kryzys. Na to pytanie odpowiada poniższa skala wydarzeń życiowych. Zachęcam do krótkiej refleksji nad własnym życiem i przyjrzeniu się liście.

]]>
Sun, 16 Sep 2012 13:07:44 +0200
<![CDATA[Stres... co z nim zrobić?]]> http://bartbo.pl/2012/09/stres-co-z-nim-zrobic.html Stara prawda mówi, iż lepiej (taniej) zapobiegać, niż leczyć. W aspekcie indywidualnym konieczna jest elementarna dbałość o zdrowie, w tym odpowiednią długość snu, regularne zmniejszanie napięcia poprzez ruch, muzykę, spotkania z wartościowymi dla nas ludźmi, pielęgnowanie poczucia humoru. budowanie indywidualnej odporności, uczenie się akceptowania zmian.

]]>
Mon, 03 Sep 2012 17:22:11 +0200
<![CDATA[Czy zawsze powinniśmy być asertywni?]]> http://bartbo.pl/2012/06/czy-zawsze-powinnismy-byc-asertywni.html Podczas jednego z naszych ostatnich szkoleń uczestnik zadał pytanie – czy dobrą strategią jest zachowywanie się asertywnie zawsze, wszędzie i przy każdej okazji? Można to pytanie trochę zmodyfikować i zapytać – czy w można byłoby funkcjonować w świecie mając w katalogu zachowań wyłącznie zachowania asertywne?
Przypominam, iż asertywność to sztuka wyrażania naszych uczuć, myśli i życzeń oraz dbania o przestrzeganie należnych nam praw – bez naruszania praw innych osób. Zachowanie asertywne pomaga uzyskiwać to, czego chcesz, ale nie kosztem innych ludzi, pomaga też bronić się przed manipulacjami. Asertywność to umiejętność, którą można nabyć, a to oznacza, iż asertywności można się nauczyć :)

]]>
Mon, 25 Jun 2012 16:44:33 +0200
<![CDATA[Jak delegujesz?]]> http://bartbo.pl/2012/06/jak-delegujesz.html Z zarządzaniem nieodłącznie wiąże się zjawisko delegowania polegające na tym, iż przełożony przekazuje cześć swoich uprawnień swoim podwładnym w celu wykonania określonych, zleconych zadań. Literatura opisuje paradoks delegowania – kierownik oddaje to, co chciałby zachować (władzę), a zachowuje to, co chciałby oddać (odpowiedzialność). H. Sherman wyróżnił dziewięć poziomów delegowania.

]]>
Tue, 12 Jun 2012 18:38:44 +0200
<![CDATA[Delegujesz? Zlecasz? Przewodzisz? Rozpoznaj swój gatunek!]]> http://bartbo.pl/2012/05/delegujesz-zlecasz-przewodzisz-rozpoznaj-swoj-gatunek.html Delegowanie to czasowe przekazanie przez menedżera wykonywania części jego zadań i uprawnień podwładnemu lub zespołowi z zachowaniem ostatecznej odpowiedzialności za realizację przekazanego zadania. Zdajemy sobie sprawę, iż trudno wyobrazić sobie współczesną organizację, której to zjawisko byłoby obce, wszak „gubi się, kto sam pracuje” (przysłowie chorwackie). Nie będę tutaj przytaczał żadnych poważnych teorii, zasad czy prawideł dotyczących delegowania – a zgoła coś odmiennego. Otóż w Internecie napotkałem na anegdotę, której autorem jest Amerykanin M. L. Myce. Miał on zwrócić uwagę Towarzystwu Ornitologicznemu USA na istnienie żyjących w organizacjach nowych gatunków ptaków nazwanych przez niego Delegatos americanum. Jego lista została uzupełniona przez H. Koontz’a i C. O’Donnell’a. 

]]>
Mon, 21 May 2012 14:42:54 +0200
<![CDATA[Dlaczego tak trudno sprzedawać?]]> http://bartbo.pl/2012/05/dlaczego-tak-trudno-sprzedawac.html Podczas szkoleń spotykamy się handlowcami różnych branż, oferujących różnorodne produkty i usługi. Większość z nich zwraca uwagę, iż sprzedaje się coraz ciężej, niż jeszcze parę lat temu. Powodu tego problemu możemy nie musimy szukać daleko. Jest nim współczesny świat, w którym przyszło nam żyć. Żyjemy bowiem w świecie, w którym liczba komunikatów marketingowych, które mają na nas oddziaływać zwiększa się nieustannie. Mamy do wyboru więcej opcji – przykładowo zakup telefonu komórkowego to nie tylko wybór odpowiedniej sieci komórkowej (wszystkie zdają się być takie same), ale wybór aparatu z setek opcji „za złotówkę”.

]]>
Thu, 10 May 2012 19:02:29 +0200
<![CDATA[Starożytny problem z komunikacją]]> http://bartbo.pl/2012/04/starozytny-problem-z-komunikacja.html Okazuje się, iż problemy z komunikacją, a dokładniej z właściwym zrozumieniem komunikatu trapiły także starożytnych. Większość z nas zna mit o Tezeuszu, greckim królewiczu, synu Egeusza - króla Aten. Zapamiętaliśmy go głównie dlatego, iż zgładził Minotaura - tym samym oswobodził swój lud od składania ofiar z ludzi...

]]>
Fri, 20 Apr 2012 14:08:50 +0200
<![CDATA[Co zrobić, aby szkolenie nie było tylko wyrzuceniem kasy?]]> http://bartbo.pl/2012/04/co-zrobic-aby-szkolenie-nie-bylo-tylko-wyrzuceniem-kasy.html Szkolenie może być udane, albo nie. To, czy można je za udane uznać nie zależy tylko i wyłącznie od tego, czy podobało się uczestnikom, a trener zrealizował cele. Udane szkolenie powinno spełniać kilka warunków, z których najważniejszym jest to, aby pomagało w realizacji celów organizacji, która się na na nie zdecydowała.

]]>
Sun, 15 Apr 2012 18:51:14 +0200
<![CDATA[Dajesz marchewkę - nie działa, gdyż...]]> http://bartbo.pl/2012/04/dajesz-marchewke---nie-dziala-gdyz.html Aby to odpowiedzieć na to pytanie trzeba poznać paradygmaty trzeciej generacji systemów motywacyjnych (Motywacja 3.0). W internecie możemy znaleźć wyniki eksperymentu Karla Dunkner'a. Poddani badaniu mieli za zadane przymocować do drewnianej ściany świecę - mając do dyspozycji pineski oraz zapałki - świecę w ten sposób, aby nie kapał na nią wosk.

]]>
Tue, 10 Apr 2012 00:00:00 +0200
<![CDATA[Cele, targety, plany... są poważnym niebezpieczeństwem!]]> http://bartbo.pl/2012/04/cele-targety-plany-sa-powaznym-niebezpieczenstwem.html Współcześnie menadżerowie sprzedaży uważają wyznaczanie celów jako często jedyny sposób motywowania swoich podwładnych. Mechanizm jest zawsze podobny. Właściciel oczekuje wzrostu w danym roku, co "skutecznie" sygnalizuje radzie nadzorczej. Ta, dostępnymi środkami motywuje zarząd, wyznaczając często abstrakcyjne i nierealne cele. Zarząd, często pozostać na swoich stanowiskach - dodaje coś od siebie i przekazuje cel dyrektorowi sprzedaży. Przeważnie jest to cel powiększony w ten sposób, iż 80% zrealizowanego planu przez dyrektora sprzedaży - jest już 100% potrzebnego wolumenu sprzedaży, by zarząd otrzymał gratyfikację. Co robi dyrektor - zastosuje podobny mechanizm z targetami w stosunku do kierowników/menadżerów regionalnych, ci zaś w stosunku do handlowców... i maszyna działa!

W świetle ostatnich badań okazuje się, że ten sposób jest nie tylko mało skuteczny, ale wysoce groźny i niebezpieczny zarówno dla organizacji, jak i dla klienta.

]]>
Sat, 07 Apr 2012 11:39:29 +0200
<![CDATA[Jakiego handlowca warto zrekrutować?]]> http://bartbo.pl/2012/03/jakiego-handlowca-warto-zrekrutowac.html Poprawna odpowiedź na tytułowe pytanie może zapewnić sukces naszej organizacji, albo też stać się powodem licznych niepowodzeń na trudnym i wymagającym rynku. Niezależenie bowiem od branży w jakiej działamy, jeśli mamy do czynienia z klientem zewnętrznym – to właśnie on – handlowiec – będzie grał pierwsze skrzypce i nadawał ton wzajemnym relacjom.

Prowadząc badania własne w Instytucie zbieramy informację od naszych klientów, szczególnie interesując się tymi organizacjami, które odnoszą ponad przeciętne sukcesy na rynku. W samych organizacjach interesują nas ponad przeciętni pracownicy działów handlowych. Co ich łączy?

]]>
Tue, 20 Mar 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Wyzwania najstarszego zawodu świata]]> http://bartbo.pl/2012/02/wyzwania-najstarszego-zawodu-swiata.html Antropologowie stwierdziliby pewnie, iż najstarszym zawodem świata jest myśliwy. Możemy jednak się zgodzić, iż sprzedawca należy do tej czołówki. Wymiana towarów i usług była jednym z podstawowych aspektów naszego pokojowego współistnienia z innymi.

]]>
Tue, 13 Mar 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Motywacja 2.0]]> http://bartbo.pl/2012/02/motywacja-20.html W modelu 1.0 motywujący zakładał, iż skoro pracodawca zaspokaja podstawowe potrzeby pracowników, to będzie to dostateczna motywacja do pracy. Czyli płaćmy minimalną krajową bo taki mam rynek pracy – na pewno znajdą się tacy, którzy będą chcieli na tych warunkach pracować. Kolejnym wariant motywacji jest związany z warunkowaniem instrumentalnym, opisanym przez B. F. Skinnera. Uważał on, iż za zachowania człowieka jest odpowiedzialne jego zewnętrzne środowisko, a nie jego wewnętrzne potrzeby. I tak powstały modele motywacji ogólnie określane mianem „kija i marchewki”.

]]>
Tue, 06 Mar 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Motywacja 1.0]]> http://bartbo.pl/2012/02/motywacja-10.html Gro pracodawców dalej uznaje tak zwaną piramidę potrzeb A. Maslowa jako podstawę konstruowania systemów motywacyjnych. Jak pamiętamy ten wybitny uczony wyszczególnił pięć grup potrzeb, które ułożył hierarchicznie. Były to potrzeby fizyczne, bezpieczeństwa, przynależności, potrzeby szacunku i uznania oraz samorealizacji. Dodatkowo twierdził, iż potrzeby wyższego rzędu mogą być zaspokojone po zaspokojeniu potrzeb rzędu niższego. Mówiąc innymi słowy – jeśli moje potrzeby biologiczne są zaspokojone zaczynam szukać spełnienia kolejnych w hierarchii – potrzeb bezpieczeństwa. I tak wspinam się po drabince potrzeb, aż dojdę do samorealizacji.

]]>
Tue, 28 Feb 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Co z tą motywacją?]]> http://bartbo.pl/2012/02/co-z-ta-motywacja.html Czas tak zwanego kryzysu to przede wszystkim czas testu dla organizacji oraz jej menadżerów i pracowników. Zastanów się przez chwilę, co czujesz myśląc o swojej pracy? Entuzjazm? Lek? Niepewność? Wyzwania? Zapał? Wątpliwości? To tylko niektóre z odpowiedzi, które udzielają uczestnicy naszych szkoleń, będący pracownikami wiodących organizacji gospodarczych, które skorzystały z naszych szkoleń.

]]>
Tue, 21 Feb 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Czy trudniej szkolić menadżerów?]]> http://bartbo.pl/2012/01/czy-trudniej-szkolic-menadzerow.html Skuteczne szkolenie powinno być nastawione na doskonalenie osobowości uczestnika. Dzieje się to między innymi dzięki interakcjom z innymi uczestnikami – czyli dzięki uzyskiwaniu tak zwanego feedback’u – informacji zwrotnej. Jeśli feedback jest przekazywany właściwie to umożliwia zmianę myślenia, refleksję dotychczasowym postepowaniem, zmianę automatycznych reakcji na bodźce oraz wykształcenie i stosowanie nowych sposobów reakcji. Rozwój jakichkolwiek kompetencji czy umiejętności zależy od naturalnych predyspozycji, motywacji do doskonalenia siebie, otwartości na informację z otoczenia (feedback), a także z chęci skorzystania z pomocy trenera, wykładowcy, nauczyciela.

]]>
Tue, 14 Feb 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Kiedy można prowadzić negocjacje?]]> http://bartbo.pl/2012/01/kiedy-mozna-prowadzic-negocjacje.html Negocjacje wdzierają się w każdy aspekt naszego życia – zarówno biznesowy (zawarcie kontraktu, zakupy) jak tez prywatny. Negocjacje stały się popularną i efektywną formą rozwiązywania wszelakich sporów. A są one przecież tylko jedną z form rozwiązywania konfliktów, czy też godzenia sprzeczności interesów.

]]>
Tue, 07 Feb 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Jakie błędy popełniają pracodawcy podczas rekrutacji?]]> http://bartbo.pl/2012/01/jakie-bledy-popelniaja-pracodawcy-podczas-rekrutacji.html Jak Cię widzą, tak Cię piszą - tą zasadą kierują się firmy także w stosunku do rekrutowanych pracowników. Oczywistością się wydają,iż tak jak kandydat chce się "dobrze sprzedać" pracodawcy, także pracodawca będzie kreował swój wizerunek, tak aby złapać najlepszych pracowników. Niestety sporo organizacji wyznaje w praktyce zasadę jednego z liderów biznesu - "mądrość obiecać, głupota dać". I chyba jest to jeden z najbardziej powszechnych błędów - podczas zatrudniania są składane obietnice, które nie zostaną dotrzymane, pomimo spełnienia warunków ze strony pracownika. Przykładem niech będzie firma z branży dystrybucji materiałów budowlanych, której właściciel umówił się z członkami zarządu na premię roczną, która miała stanowić pewien określony procent wypracowanego zysku rocznego - zysk został osiągnięty, ale właściciel premii nie wypłacił.

]]>
Tue, 31 Jan 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Dlaczego warto brać udział w szkoleniach?]]> http://bartbo.pl/2012/01/dlaczego-warto-brac-udzial-w-szkoleniach.html Podczas noworocznego koncertu w filharmonii zaczepił mnie mój znajomy, którego nie widziałem przez dłuższy czas. Podzielił się ze mną ważną myślą, iż szkolenia to strata czasu, lepiej przeznaczyć go na udział w wydarzeniach jak choćby ten koncert, który rzeczywiście był bardzo udany.

To mnie wprawiło z zadumę, czy może rzeczywiście tracimy czas na szkolenia i treningi wszelkiego rodzaju, szerzej – iż może szkoła to też marnowanie czasu. Zastanawiając się słuchałem dalej koncertu, by w pewnym momencie spojrzeć na muzyków.

]]>
Tue, 24 Jan 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Coach, mentor, konsultant - wybierz sam!]]> http://bartbo.pl/2011/11/coach-mentor-konsultant-wybierz-sam.html Wyobraźmy sobie, iż chcesz zrobić pizzę a nie za bardzo wiesz jak to zrobić. Potrzebna jest Ci pomoc drugiego człowieka, który oprócz wiedzy może zastosować różne metody pomocy.

]]>
Tue, 17 Jan 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Szkolenie niejedno ma imię]]> http://bartbo.pl/2011/11/szkolenie-niejedno-ma-imie.html Już Galileusz uważał, iż innych nie można niczego nauczyć, możemy tylko pomóc odkryć wiedzę. Szkolenia są jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizacji i jako takie zasługują na najwyższą uwagę. Ponieważ szkolenia nie są najtańszym rozwiązaniem, warto przeanalizować czy jest to najlepsza metoda rozwiązywania problemów czy pokonywania aktualnych wyzwań. Planowanie szkoleń powinniśmy zacząć od rozpoznania, które odpowie jakie sposoby zdobywania wiedzy i umiejętności są odpowiednie dla pracowników. Kolejnym krokiem jest dopasowanie właściwych metod. ]]> Tue, 10 Jan 2012 00:00:00 +0100 <![CDATA[Dlaczego wartościowi pracownicy odchodzą z organizacji?]]> http://bartbo.pl/2011/11/dlaczego-wartosciowi-pracownicy-odchodza-z-organizacji.html Badania wykazują, iż 90% powodów odejść podawanych przez pracowników nie dotyczy finansów. Jednym z ważniejszych powodów okazuje się rozczarowanie z zakresu obowiązków w stosunku do oczekiwań, czy tez złożonych obietnic. Pracodawcy starają się "złapać w sieć" najlepszych pracowników, nierzadko obiecując profity wynikające z pracy dla danej organizacji, o których wiedzą, iż są nierealne. Jeżeli zatrudniamy kogoś na stanowisku kierowniczym, wymagając od niego doświadczenia w zarządzaniu znacznym dużym zespołem pracowników, a potem okazuje się, iż pracownika zostaje kierownikiem własnego biurka - może to rodzić rozgoryczenie i poczucie oszustwa.

]]>
Tue, 03 Jan 2012 00:00:00 +0100
<![CDATA[Błędy stroju wizytowego]]> http://bartbo.pl/2011/11/bledy-stroju-wizytowego.html Za długie nogawki spodni oraz rękawów marynarki

Odzież w nieodpowiednim rozmiarze to błąd. Dobrze skrojony garnitur pomaga uwydatnić atuty sylwetki, a także ukryć jej niedoskonałości - dodać kilka centymetrów oraz odejmie zbędne kilogramy

]]>
Fri, 30 Dec 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Ubiór jako element autoprezentacji]]> http://bartbo.pl/2011/11/ubior-jako-element-autoprezentacji.html Standardowym ubiorem biznesowym mężczyzny jest garnitur. I choć kolejna stara prawda mówi, iż "garnitur najlepiej leży w trzecim pokoleniu" to warto świadomie wykorzystywać to podstawowe narzędzie budowania wizerunku. Garnitur swobodnie możemy porównać do koncertu orkiestry - fałsz jednego z instrumentów zepsuje przyjemność słuchania. A zatem na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

]]>
Tue, 27 Dec 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Jak długo będziesz tracił klientów?]]> http://bartbo.pl/2011/11/jak-dlugo-bedziesz-tracil-klientow.html Podczas jednej z rozmów nasz Klient stwierdził, iż w czasach spowolnienia gospodarczego, może kryzysu – szkoda mu wydawać pieniądze na szkolenia dla pracowników. Równocześnie stwierdził, iż „wszystkiemu winna jest konkurencja, która podbiera klientów, psuje rynek, obniża ceny”. Taki sposób widzenia rzeczywistości handlowej przypomina polityków partii rządzącej, którzy każde swoje niepowodzenie zrzucają na opozycje, odsuwając od siebie odpowiedzialność.

]]>
Mon, 19 Dec 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Mapa nie jest terenem]]> http://bartbo.pl/2011/11/mapa-nie-jest-terenem.html Każdy, kto ma możliwość korzystania ze zdobyczy techniki jakim niewątpliwie jest nawigacja satelitarna zgodzi się z tym, iż świat prezentowany w urządzeniu jest tylko pewnym niedoskonałym odwzorowaniem rzeczywistości. Jeśli cofniemy się parę wieków w przeszłość to możemy się zapoznać z poglądami jednego z najwybitniejszych filozofów Platona (427-347), który do opisu świata posłużył się alegorią jaskini. Według niego ludzie nie widzą świata takiego jakim jest, widzą tylko jego niedoskonałe odwzorowanie - tak jak ludzie siedzący w jaskini widzą cienie rzucane na ścianach...

]]>
Fri, 16 Dec 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Antyczne korzenie coachingu]]> http://bartbo.pl/2011/11/antyczne-korzenie-coachingu.html Warto zastanowić się nad korzeniami tej metody, która pomaga osiągać doskonałość czy realizować cele. Już Galileusz stwierdził, iż "nie można nauczyć człowieka niczego, można tylko pomóc mu odnaleźć to w nim samym". Zadaniem coacha będzie między innymi zadawanie pytań dotyczących upragnionego rezultatu końcowego, określenie potrzebnych zasobów, upewnienie się iż właściwie je wykorzystujesz.

]]>
Mon, 12 Dec 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Inteligencja emocjonalna]]> http://bartbo.pl/2011/11/inteligencja-emocjonalna.html Inteligencja emocjonalna wydaje się być tym czynnikiem sprawczym, który ma decydujące znaczenie w odnoszeniu przez nas sukcesów w życiu.W przeciwieństwie do inteligencji kognitywnej, która nie zmienia się przez całe życie - inteligencję emocjonalną możemy rozwijać, stając się lepszymi każdego dnia. Składają się na nią cztery umiejętności.

]]>
Fri, 09 Dec 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Co ja mam w tym życiu robić? cd.]]> http://bartbo.pl/2011/11/co-ja-mam-w-tym-zyciu-robic-cd.html Jeśli jeszcze nie odnalazłeś własnej legendy, o której P. Coelho pisał - może warto spróbować tego prostego ćwiczenia. Zrób je uczciwie, gdyż dotyczy Twojego życia. Zaczynamy!

]]>
Mon, 05 Dec 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Co ja mam w tym życiu robić?]]> http://bartbo.pl/2011/11/co-ja-mam-w-tym-zyciu-robic.html No właśnie - tak często jest w naszym życiu - jesteśmy zdrowi, często atrakcyjni, żyjemy w super związku i wiedziemy szczęśliwe życie rodzinne, nadto odnosimy sukcesy zawodowe - ale nie czujemy się szczęśliwy, spójni w tym co robimy - tracimy sens życia.

]]>
Fri, 02 Dec 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Ten czas...]]> http://bartbo.pl/2011/11/ten-czas.html Cały czas się martwimy zapominając, że nic nie dzieje się bez przyczyny - wszystko jest po co, zaś my w chwili obecnej jeszcze nie dostrzegamy sensu tego czegoś. A przecież mamy tylko ten czas, który jest TERAZ - przeszłości nie zmienimy, choć jest to dyskusyjne przez wzgląd na fizykę kwantową. Możemy zmienić w sposób stosunkowo prosty przestrzeganie naszej przeszłości. Bo przecież przeszłości nie ma - jest tylko wspomnienie, a jego treści możemy w pełni decydować.

]]>
Mon, 28 Nov 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Łapacz snów]]> http://bartbo.pl/2011/10/lapacz-snow.html Łapacz snów jest specjalistycznym przyrządem indiańskim, który wieszamy przy wejściu do sypialni, na oknie. Jego zadaniem jest filtrowanie naszych snów - te dobre śnią nam się podczas snu. Te złe zostają zatrzymane i czekają do rana, by spalić się proch w pierwszych promieniach porannego słońca. Warto mieć takie urządzenie nie tylko w sypialni, ale filtrować wszystkie myśli czy idee, które do nas docierają każdego dnia. Te dobre i te złe. Zawsze filtrujemy je przez pryzmat użyteczności - czy jest to dla mnie dobre. 

]]>
Fri, 25 Nov 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Cena szkoleń]]> http://bartbo.pl/2011/10/cena-szkolen.html Czy znasz opowieść, która doskonale odpowiada na pytanie - dlaczego szkolenie, wiedza muszą kosztować?

Rzecz miała miejsce w Stanach Zjednoczonych podczas zimy. W pewnej firmie, przestał grzać główny system grzewczy. Właściciel firmy z uwagi na fakt, że pracownicy skarżyli się na okropne zimno, zadzwonił do specjalisty zajmującego się naprawą tych systemów. Serwisant przyjechał, spojrzał na cały zawiły system rur, które prowadziły w różne miejsca budynku, posłuchał najgrubszej po czym 3 razy uderzył w najmniejszą prowadzącą do głównego kotła. Coś zazgrzytało i cały system grzewczy uruchomił się bez problemu dając pracownikom ciepło.

]]>
Mon, 21 Nov 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Mały mózg kobiet]]> http://bartbo.pl/2011/10/maly-mozg-kobiet.html Co może wydać się zaskakujące – każdy mózg na początku swojej kariery jest mózgiem kobiecym. Naukowcy przyjmują, iż około ósmego tygodnia życia, płód dzięki testosteronowi uzyskuje płeć męską – czyli aktywują się pewne ośrodki odpowiedzialne np. za agresję. Jeśli do tego nie dojdzie mózg spokojnie rozwija się dalej i wykształca skomplikowane połączenia pomiędzy półkulami. Jakie są tego konsekwencje?

]]>
Fri, 18 Nov 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Wynik finansowy a premia menadżera]]> http://bartbo.pl/2011/10/wynik-finansowy-a-premia-menadzera.html Początek roku w organizacji to przeważnie czas podsumowań roku minionego, także podejmowanie decyzji w temacie wynagradzania osób zarządzających organizacją. Jedna z konsultowanych przez nas firm zwróciła się z zapytaniem, czy należy wypłacać premie roczne oraz zaległe kwartalne menadżerom, jeśli wynik finansowy organizacji jest ujemny. Czy „kryzys” jest wystarczającym powodem, aby organizacja nie wywiązała się z podjętych zobowiązań wobec  pracowników?

]]>
Mon, 14 Nov 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Przekonania]]> http://bartbo.pl/2011/10/przekonania.html Na jednym z ostatnich szkoleń mieliśmy okazję rozmawiać z uczestnikami o sukcesie - czym on jest dla każdego z nich. Każdy z nas ma inny wizerunek człowieka sukcesu. choć wysoce prawdopodobne jest to, iż kiedy sobie takowego zaczniesz wyobrażać - to pierwszym aspektem będą sprawy finansowe....

]]>
Mon, 07 Nov 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Zasady XXI wieku]]> http://bartbo.pl/2011/10/zasady-xxi-wieku.html Nasz świat robi się coraz bardziej skomplikowany, zmiany zaś coraz szybsze - dlatego - tak jak przed wiekami - tak i teraz poszukujemy przewodników. Do wielu ludzi w taką role wcielił się niewątpliwie P. Coelho, który swoimi książkami wzbogaca światopogląd - pomaga odnajdywać drogę.

]]>
Fri, 04 Nov 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Rzeźbienie życia]]> http://bartbo.pl/2011/10/rzezbienie-zycia.html Czy jesteś rzeźbiarzem swojego życia? Większość z nas oczywiście odpowie, iż tak. Ale po głębszym zastanowieniu okazuje się, iż niekoniecznie i nie zawsze żyjemy życiem, którym chcielibyśmy żyć. Dlaczego?

]]>
Mon, 31 Oct 2011 00:00:00 +0100
<![CDATA[Coaching - wspólne poszukiwanie rozwiązań]]> http://bartbo.pl/2011/10/coaching---wspolne-poszukiwanie-rozwiazan.html O coachingu mówi się coraz więcej, niektórzy upatrują w nim panaceum na wszelkie możliwe dolegliwości - co oczywiście nie jest prawdziwe. Każda sytuacja wymaga indywidualnej diagnozy, tym samym indywidualnego podejścia. Coaching zaś ma pełne instrumentarium, aby pomóc rozwiązać wiele problemów, poprawić jakość funkcjonowania.

]]>
Fri, 28 Oct 2011 00:00:00 +0200
<![CDATA[Życiowy balans]]> http://bartbo.pl/2011/10/zyciowy-balans.html W naszym coraz bardziej zaganianym życiu coraz łatwiej zgubić jego istotę w ogóle. Ranna pobudka, praca, jakiś fitness (bo wypada), sen... dzień za dniem, aby do weekendu. I mija kolejny rok za rokiem, być może nawet byśmy tego nie zauważyli, gdyby raz na jakiś czas świat nie przypomniał sobie o nas.

]]>
Sun, 23 Oct 2011 22:00:00 +0200
<![CDATA[Kultura firmy]]> http://bartbo.pl/2011/10/kultura-firmy.html Jedna z ostatnich organizacji dla których mieliśmy okazje pracować, natchnęła do rozważań na temat kultury firmy i zarządzania. Co prawda jej kulturę można zdiagnozować od razu, wykorzystując pojęcie stworzone przez prof. J. Hryniewicza, jako kulturę folwarczną. Przypomnę, iż to rodzaj organizacji w której szef - jak dziedzic na folwarku sprawuje niepodzielne władzę, być może ma do pomocy zarządców, którzy posłusznie wykonują jego polecenia. Dla istnienia tego typu organizacji nie ma potrzeby wizji czy misji - osoba szefa wystarczy. 

]]>
Thu, 20 Oct 2011 22:00:00 +0200
<![CDATA[Narodziny zespołu]]> http://bartbo.pl/2011/10/narodziny-zespolu.html Dość powszechnie jest znana koncepcja, która porównuje kolejne etapy funkcjonowania zespołu do ludzkiego życia. Badacze tematu wyróżniają 4 główne fazy

]]>
Sun, 16 Oct 2011 22:00:00 +0200
<![CDATA[Walczące zespoły]]> http://bartbo.pl/2011/10/walczace-zespoly.html Pomijając kwestie psychologiczne, a także powody dlaczego tak się dzieje - w wielu organizacjach możemy zaobserwować walczące zespoły. O ile podział my - oni przebiega na linii "my pracownicy - oni rynek" i jest właściwie wykorzystywany przez kierownictwo jako skuteczna metoda prowadzenia polityki np. handlowej - nie ma problemu. Problem zaczyna się wtedy, kiedy wewnątrz jednej organizacji tworzą się "wrogie struktury", które miast pracować dla dobra wspólnego organizacji trwonią siły na bezsensowną walkę. 

]]>
Thu, 13 Oct 2011 22:00:00 +0200
<![CDATA[Lider w praktyce]]> http://bartbo.pl/2011/10/lider-w-praktyce.html Podczas spotkań nasi Klienci zadają nam pytanie o właściwy styl zarządzania własną organizacją, szczególnie w czasach tak wymagających jak obecne – czasy gwałtownych zmian i „kryzysu” – okres w którym planowanie przypomina bardziej wróżenie. Przypomnijmy zatem, iż za D. Goldeman'em (Inteligencja Emocjonalna) możemy wyróżnić następujące style zarządzania:

  • styl dyrektywny - w takiej organizacji nacisk jest położony na podporządkowanie się, rola pracownika jest wykonywanie dokładnych poleceń przełożonego,
  • styl wyznaczający wzorce - tutaj nacisk jest położony na wysoką jakość i zgodność ze wzorcem, pracownik powinien duplikować przyjęty wzorzec w praktyce,
  • styl wyznaczający kierunek - nacisk będzie kładziony na stworzenie i komunikowanie wizji, od pracowników oczekuje się podążania za liderem w wyznaczonym kierunku,
  • styl afiliacyjny - w nim nacisk jest kładziony na dobre relacje w zespole pracowniczym, unikanie konfliktów - pracownicy najcenniejszym kapitałem organizacji,
  • styl demokratyczny - koncentrowanie się na współpracy i wspólnym wypracowywaniu rozwiązań,
  • styl kształcący - nacisk organizacji na rozwój pracowników i zachęcanie do próbowania różnych rozwiązań.

Który z nich jest najlepszy, który najefektywniejszy? To oczywiście zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się organizacja, ale także od umiejętności i predyspozycji samego lidera. Warto odwołać się do badań Hay Group, które wykazały, iż liderzy o wysokich kompetencjach EQ wykorzystują minimum trzy różne style przywództwa. Z badań, ale także i z osobistych obserwacji płynie wniosek, iż jakość stosowania oraz liczba stylów przywództwa, które są wykorzystywane, kształtują atmosferę w organizacji. Im więcej ich jest stosowanych, tym lepszy klimat w organizacji będziemy mogli zaobserwować.

]]>
Mon, 10 Oct 2011 00:00:00 +0200
<![CDATA[Efektywność zespołu a struktura organizacji]]> http://bartbo.pl/2011/10/efektywnosc-zespolu-a-struktura-organizacji.html Doświadczeni menadżerowie potwierdzą, iż nie wszystkie zadania powinny opierać się na pracy zespołowej – niektóre powinny być wykonywane od początku do końca przez jednego człowieka, specjalistycznie przygotowanego do jego wykonania. Kiedy już odpowiemy sobie twierdząco na podstawowe pytanie o zasadność budowania zespołu pracowniczego powinniśmy stworzyć odpowiedni ekosystem dla jego funkcjonowania.

]]>
Fri, 07 Oct 2011 00:00:00 +0200
<![CDATA[Jak zbudować efektywny zespół?]]> http://bartbo.pl/2011/10/jak-zbudowac-efektywny-zespol.html W swojej pracy zawodowej spotykam się z menadżerami z różnych poziomów organizacji, którzy w większości deklarują wielkie znaczenie efektywnego funkcjonowania zespołów. Z pozoru wszystko wydaje się właściwe - lider, który chce posiadać zgrany zespół pracujący dla organizacji... Niestety - rozczarowanie przynosi rozmowa ze wspomnianymi pracownikami - członkami zespołu. Polski stereotyp pracy zespołowej jest następujący - wybierz ludzi do grupy, nakaż im razem pracować, kontroluj, koryguj. A przecież już dawno Antoine de Saint Exupér stwierdził, iż "jeśli chcesz zbudować statek, nie przywołuj mężczyzn, żeby zdobyć drewno i rozdzielić pracę, ale rozbudź w nich tęsknotę za otwartym, nieskończonym morzem”. Tyle się także mówi o efekcie synergii w pracy zespołowej, a tymczasem współpracujemy dopiero wtedy, kiedy zmuszą nas do tego okoliczności, albo kiedy pojawi się odpowiednie środowisko pracy, z liderem na czele. W większości wolimy samodzielność rozumianą jako "ja sam".

Dlaczego tak jest po części odpowiadają badania naukowe. Prof. J. Hryniewicz określił dominującą w Polsce kulturę w miejscu pracy mianem "folwarcznej" (http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Hryniewicz).  Każdy zna swoje miejsce w szeregu - szef dzieli i rządzi niczym dziedzic na folwarku, podwładny ma słuchać i wykonywać polecenia. Nakładają się na to badania prof. G. Hofstede pokazujące różnice kulturowe (http://pl.wikipedia.org/wiki/Geert_Hofstede). Warto zwrócić uwagę na cztery obszary, które są ważne z punktu widzenia budowy efektywnego zespołu.

PDI (ang. Power Distance Index) - dystans władzy - określa relacje między przełożonymi i podwładnymi oraz między władzą a obywatelem. Określa również stopień akceptacji dla nierówności społecznych, skłonność przełożonych do konsultacji z podwładnymi, czyli stopień autorytarności władzy, oraz oczekiwany stopień posłuszeństwa wobec rodziców, przełożonych i władzy.  Na tej skali Polacy osiągnęli wysoki indeks 68, co można interpretować, iż akceptujemy hierarchię i nie najlepiej czujemy się w sytuacji, gdy przełożony zostawia sporo przestrzeni do decyzji.  Uważamy także, iż akceptujemy sytuację w której szef ma rację tylko dlatego, iż jest szefem. Będzie to skutkowało zmniejszeniem chęci przyjmowania odpowiedzialności oraz wykazywania inicjatywy (wychylania się) przez pracowników.

IDV (ang Indvidualism) - kolektywizm i indywidualizm - wyznacza proporcje między wagą przykładaną do dobra jednostki i grupy. Większość społeczeństw jest społeczeństwami kolektywistycznymi, w których pozycję jednostki wyznacza przynależność do grupy. Grupa popiera swoich członków w zamian za co oni pozostają lojalni wobec grupy. Uzyskaliśmy indeks na poziomie 60, co można zinterpretować tak, iż Polacy lepiej się czują, gdy nie muszą współpracować z innymi i za rezultat podjętych działań odpowiadają sami. Jakże często można usłyszeć - "jak zrobię to sam, to przynajmniej będę wiedział, że jest zrobione dobrze".

MAS (ang. Masculinity) - kobiecość i męskość - wskazuje na zróżnicowanie ról poszczególnych płci. W każdej kulturze role kobiece to dbanie o sferę uczuć i zachowanie harmonii, a role męskie to asertywność i „przebojowość”. Jednak w kulturach kobiecych zachowania obu płci są podobne i zbliżają się do bieguna kobiecego, podczas gdy w kulturach męskich jest większe zróżnicowanie między rolami przypisywanymi płciom. Jednocześnie zachowania obu płci są bliższe bieguna męskiego niż w kulturach kobiecych. Indeks na poziomie 64 plasuję nas w męskiej kulturze, która bardziej ceni asertywność i ambicję, niż dobre relacje z innymi. Sprzyja to oczywiście rywalizacji bardziej niż budowaniu klimatu współpracy.

UAI (ang. Uncertainty Avoidance Index) - unikanie niepewności  - Hofstede pisze, że „unikanie niepewności możemy (...) zdefiniować jako stopień zagrożenia odczuwany przez członków danej kultury w obliczu sytuacji nowych, nieznanych, lub niepewnych.” Innymi słowy określa ono stopień w jakim są oni skłonni zaakceptować nieprzewidywalność stosunków społecznych i niepewność przyszłości. Indeks na poziomie 93 i pozycja lidera w badaniach. Obawiamy się niepewności, przyszłości, jutra, wszystkiego co nieznane. Ponieważ w nowych i niepewnych sytuacjach czujemy się niekomfortowo - unikamy ich. Nowa praca, nowe wyzwanie, nowy szef - to nieznane - zagrożenie bardziej niż szansa, dlatego bardziej wolimy obronić to co mamy, zachować status quo.

Jak zatem zbudować efektywny zespół, szczególnie obecnie - w trudnych i wymagających czasach?
Warto przypomnieć sobie, iż nie zawsze warto do każdego rodzaju aktywności zawodowej powoływać zespół. Powinniśmy pamiętać, iż wiele zadań może być wykonanych efektywniej w pracy indywidualnej. Dlatego pierwszym krokiem powinna być odpowiedź – czy zespół jest nam potrzebny. W kolejnym kroku warto sobie uświadomić, iż zespół to coś więcej niż przypadkowa grupa osób zebrana w celu realizacji konkretnego celu, który niewątpliwie powinien być znany wszystkim zainteresowanym. W naszych organizacjach możemy zaobserwować istnienie zespołów, których członkowie nie do końca rozumieją czemu służy ich praca w szerszym kontekście. Cel powinien być znany nie tylko przez lidera. I to właśnie dobry lider jest kolejnym warunkiem dobrego zespołu. Tak jak kapitan na statku – tak lider zespołu kieruje go we właściwym kierunku, potrafi korygować jego kurs. Osobą pełniąca tę rolę musi wykazać się różnymi cechami – ze względu na coraz bardziej wymagające czasy – ich katalog nigdy nie zostanie zamknięty. Jedną z nich jest umiejętność wzbudzania motywacji do współpracy przez wszystkich członków zespołu. Przy braku woli współpracy nawet najgenialniejsze jednostki nie stworzą zespołu, tym samym nie wytworzy się zjawisko syngergii – a przecież właśnie przecież o to chodziło, kiedy zespół był tworzony – aby „moc” zespołu była większa niż suma pojedynczych elementów, aby wytworzył się duch pracy zespołowej. To tylko niektóre z istotniejszych elementów, które musimy koniecznie uwzględnić podczas tworzenie zespołów. Skuteczną, a zarazem sprawdzoną metodą wspierającą tworzenie efektywnie pracujących zespołu są specjalistyczne szkolenia określane wspólnym mianem „team building’owych” – czyli warsztaty z zakresu budowania zespołów. Ich program różni się między sobą, tak samo jak kwalifikację firm szkoleniowych, które je oferują.

Proponowane przez nas szkolenie łączy teorię z praktyką – obok zajęć warsztatowych odbywających się w komfortowych i bezpiecznych warunkach – uczestnicy „pracują” nad konkretnymi problemami w terenie, gdzie tylko zgodna współpraca zapewnia sukces. Nasze wieloletnie doświadczenia w tym zakresie pozwoliły stworzyć unikalny program szkolenia, po którym biorący w nim udział stają się wartościowymi członkami zespołu. Zachęcamy do zapoznania z opisem w zakładce szkolenia.

]]>
Mon, 03 Oct 2011 00:00:00 +0200