Pogoda na event, event na niepogodę!

Chyba największą zmorą każdego organizatora imprez jest nagłe załamanie pogody, dla nas jako realizatorów tego typu imprez - też.  Myślę, że nie ma się co oszukiwać plenerowej imprezy nie jesteśmy w stanie przenieść do środka, szczególnie że większości organizatorów zależy na tym by program był zróżnicowany zawierał elementy lądowe i wodne, linowe w powietrzu i ostre terenowe zabawy np. autami lub quadami.  Jak dotąd nie znaleźliśmy odpowiedniego zabezpieczenia przed pogodą i destrukcyjnymi siłami natury ( a to już problem cywilizacyjny a nie branżowy bo potrafimy już latać w kosmos i podgrzewać jedzenie w mikrofalówce J a zapomniałem, że indianie potrafią zaklinać deszcz).

Oczywiście można częściowo eliminować wpływ pogody przez zabezpieczenie odpowiedniej ilości namiotów, parasoli. Jednak jest to tylko prewencyjne działanie, które częściowi ochroni uczestników. Można jeszcze pomyśleć o jednorazowych płaszczach przeciwdeszczowych, które uratowały nam niejedną imprezę bo humor i entuzjazm uczestników był większy niż siła żywiołu. Dla nas bardzo istotna sprawa aby przy silnym natężeniu wiatru  wszystkie dmuchańce były odpowiednio zakotwiczone do gruntu, i w razie nagłych zmian pogody odpowiednio szybko odłączane od dmuchaw. Ściana wspinaczkowa o wysokości 8 metrów przy silnym wietrze ma właściwości podobne do żagla, pozostawienie dmuchańca bez zabezpieczenia może doprowadzić do tragedii. Warto pamiętać, że zła pogoda  to także oprócz wiatru i wyładowań atmosferycznych doskwierający upał lub wręcz przeciwnie siarczysty mróz. W takich skrajnych warunkach koniecznie trzeba zabezpieczyć wodę mineralną latem i termosy z ciepłą herbatą czy kawą zimą.

Dodatkową atrakcją i przytulanym miejscem gdzie można się zagrzać będzie ognisko.  Dział realizacji i logistyki w naszej firmie monitoruje warunki pogodowe aby elastycznie dopasować się do aury i rzetelnie poinformować organizatora o zagrożeniach.  Co można zrobić na wypadek nagłego ataku deszczu ? – przesunąć godzinę rozpoczęcia imprezy – częsta praktyka stosowana przez nas na imprezach i przeczekać najgorszy moment. W przypadku śniegu to dodatkowa logistyczna zagwozdka bo my jako realizatorzy musimy odpowiednio przygotować teren, czyli odśnieżyć by zapewnić uczestnikom komfort i bezpieczeństwo.

Jeśli nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć złej aury to trzeba wykorzystać siłę żywiołu aby działała na nasza korzyść. Doradzamy – rozsądne planowanie - ciężko prorokować warunki pogodowe ale spodziewać się idealnej pogody na imprezę w połowie marca czy kwietnia  graniczy z cudem, dlatego wiosną proponujemy raczej survivalowe scenariusze  w myśl zasady – im gorsza pogoda tym lepsza zabawa.

► Sprawdź naszą ofertę.

Co więcej bardzo ważne, odpowiednia informacja dla uczestników aby zabrać odpowiednie buty trekkingowe na zmianę, wind stoper lub przeciwdeszczową kurtkę, my ze swojej strony możemy  zabezpieczyć dla uczestników ochronę w postaci mundurów wojskowych ( zdążyło nam się już kiedyś prowadzić mocne zajęcia off road owe dla 60 panów w garniturach, po godzinie ich garnitury nie różniły się niczym od standardowego moro ale wrażenia uczestników pozostają bezcenne, paintball w szpilkach, lub manewry wojskowe w japonkach )

Zawsze istnieje opcja stworzenia wariantu alternatywnego,  dopasowanego do warunków pogodowych – organizator parę godzin przed imprezą decyduje, jak będzie przebiegać impreza. Taki wariant alternatywny jest dodatkowo płatny, sprzęt na wariant „awaryjny”, który jedzie na imprezę i czeka w tzw. pogotowiu – jedyny minus spore koszty płacimy za imprezę podstawową i sprzęt na wypadek deszczu.  W naszej firmie stosujemy jeszcze jedną praktykę  ( jest to taka trochę loteria ale przecież i w loteriach padają wielkie wygrane a dla organizatora imprezy to może okazać się idealnym rozwiązaniem i strzałem podobnym do miliona w lotto J)- możemy umówić się z organizatorem , że na dobę przed imprezą zadecyduje o zmianie scenariusza i nie będzie to związane związany z dodatkowymi kosztami a jedynie z ryzykiem, że zwlekając z decyzją do ostatniej chwili nie zagwarantuje sobie dostępności wszystkich urządzeń bo prowadzimy czasami  kilkanaście imprez dziennie ale staramy się by urządzeń i scenariuszy o uniwersalnym  zastosowaniu było u nas jak najwięcej i tak właśnie w naszej firmie znajduje się  już 35 quadów,  10 samochodów  terenowych, ciężki sprzęt wojskowy – amfibie, wojskowe pojazdy.

Odnośnie szybko zapadających ciemności to jedyna rada to wcześnie zaczynać  zajęcia outdoorowe tak by program kończył się przed godziną 16.00.  Jedyne rozsądne działanie, które jesteśmy w stanie przygotować na plenerowej imprezie to zestaw halogenów podłączonych do agregatu prądotwórczego, który możemy przetransportować w każde miejsce.  Efekt jest o tyle dobry, że zapewnia wystarczającą ilość światła by przeprowadzić działania terenowe na stanowiskach ale nie jest to naturalne światło, które tak pozytywnie działa na nasze samopoczucie. Co więcej, niekiedy zdarza nam się prowadzić scenariusz po zmroku, uczestnicy uczą się jak na podstawie gwiazdy polarnej określić kierunek północy i prawidłowo obrać kierunek marszu, przy pomocy światła chemicznego wytyczany jest szlak przejścia tak by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Do tego zestaw latarek dla uczestników i zabawa nabiera zupełnie innego wymiaru.

W przypadku hali i budynków do gry w paintball jesteśmy ograniczeni do miejsca, gdzie znajduje się taka hala a takich póki co jest niewiele i zazwyczaj znajdują się w dużych miastach a większość wyjazdów integracyjnych ma sens jeśli jedziemy w urocze miejsce, gdzieś na łono natury. Daleko od zgiełku i korków,  nad jezioro, do lasu.  

My ze swojej strony serdecznie zapraszamy na Mazury to najlepsza lokalizacja na imprezę integracyjną tutaj oprócz sprzyjającej atmosfery – zapewniamy pogodę – ducha :)

Opublikowano: 2014-02-7
Tagi: doradztwo, outdoor
Kategorie: Porady
Poznaj nas


Bartbo Sp. z o.o.
Butryny 100
10-687 Olsztyn
tel. 89 513 32 82
bartbo@bartbo.pl

Biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00