Organizacja firmowego pikniku cz.1 - vademecum eventowca

scenariusz-eventowy-festyn-piknik-01

Pytanie podstawowe dla każdego organizatora pikniku. Co jest najważniejszą rzeczą na pikniku czy festynie? Pewnie myślisz goście, atmosfera, atrakcje... hmm... bezpieczne atrakcje, występ gwiazdy... i nie trudno odmówić trafnych odpowiedzi bo to jest równie ważne. Jednak uwierz nam na słowo nawet najlepsze zabawy i urządzenia nie będą działały, jeśli na Twojej imprezie w którymś momencie zabraknie... prądu! Tak prosta, wręcz oczywista sprawa a przysparza 80% problemów organizatorom imprez piknikowych. Jak zatem załatwić kwestie prądu? Poniższe wskazówki pomogą Ci rozwiązać problem – przeciążonych podłączeń, chińskich przedłużaczy i wyskakujących bezpieczników.

► Piknikowa oferta

Miejsce imprezy

Po pierwsze odpowiednio wybrać miejsce organizacji imprezy po drugie odpowiedniego realizatora atrakcji. Zastanawiasz się teraz nad wyborem miejsca na swój piknik? To zastanów się jeszcze dwa razy. Czasami nie wystarczy zwykły park, polana, lotnisko, kawałek trawnika przed firmą, hotel. Wybór odpowiedniego terenu to połowa sukcesu. Dlaczego? Bo odpowiednio dobrana lokalizacja pozwoli zoptymalizować koszty, zapewniając jednocześnie odpowiedni komfort uczestnikom wydarzenia. Najlepiej organizować piknik w specjalnie przystosowanej do tego przestrzeni. Jest to logistycznie dużo prostsze i tańsze rozwiązanie, głównie za sprawą całej infrastruktury, która jest już na miejscu. Nie jest problemem ściągnąć agregaty prądotwórcze, firmę cateringową, przenośne toalety, ogrodzenie, namioty itd. ale to generuje potężne koszty i czasami może przysporzyć wiele stresu. Istnieje wiele miejsc wyspecjalizowanych w organizacji pikników i całe potrzebne zaplecze jest już gotowe i sprawdzone w trakcie wcześniejszych imprez. To wygodne rozwiązanie z punktu widzenia organizatora i praktyczne patrząc na jakość samego pikniku. Co więcej szczegóły organizacji załatwiamy z jedną osobą odpowiedzialną za eventy w danym terenie  i nie wymaga to bezpośredniej koordynacji kilkunastu podwykonawców przed imprezą i już w trakcie. Rozłożenie odpowiedzialności na osoby z największymi kompetencjami daje nam gwarancje, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Musisz przyznać, że im więcej osób w łańcuchu komunikacji tym większe prawdopodobieństwo, że coś może pójść nie tak jak powinno.

Uzbrojenie terenu

Wybrałeś teren zapytaj o uzbrojenie i lokalizację skrzynek prądowych. W większości przypadków będą tam zwykłe gniazdka z napięciem 230 V, ale zabawa z prądem zaczyna się wtedy gdy widzisz dziwne okrągłe zazwyczaj czerwone gniazdko z kilkoma miejscami na bolce (4 albo 5) czasami to gniazdo nazywane jest świnką :) Co oznacza dla Ciebie obecność świnki? Teren jest uzbrojony w prąd trójfazowy i w większości przypadków możesz już spać spokojnie. A co jeśli wszystkie gniazdka podłączone są na jednej fazie? To trzeba koniecznie ustalić. Warto spytać właściciela terenu ile jest skrzynek i jakie podłączenia znajdują się w skrzynkach 63 A, 32 A czy 16 A i czy na pewno wszędzie prąd jest. Taką informację podasz dalej do bezpośredniego realizatora, który będzie już wiedział ile atrakcji, urządzeń z cateringu itd. może być podłączonych z danej skrzynki. Każda pneumatyczna zabawka zasilana jest dmuchawą o mocy około 1500 W ale w chwili rozruchu potrzebuje mocy dwa razy więcej i tu już sprawa trochę się komplikuje. Dlatego jeśli przekażesz informacje o możliwościach prądowych terenu to pozwoli ustalić rozmieszczenie urządzeń i stworzyć mapę atrakcji – plan sytuacyjny, który również możesz stworzyć jako podgląd dla gości pikniku. Jeśli nie czujesz się na siłach by zweryfikować kwestie prądu a same słowa wat, amper i wolt, brzmią jak nazwiska niemieckich piłkarzy to – poproś o spotkanie specjalistę ze strony realizatora pikniku. Może on być również obecny na realizacji i będzie dowodził odpowiednim podłączaniem urządzeń do prądu - taki swoisty dyżurny elektryk imprezy. Co więcej, jeśli na miejscu nie ma wystarczającej ilości rozdzielni prądu, to trzeba poprowadzić dodatkowe przyłącza i doprowadzić źródło prądu tam, gdzie jest ono potrzebne. Realizator Twojej imprezy powinien poradzić sobie z tematem, ewentualnie właściciel terenu może takie zobowiązanie przyjąć na siebie. Ustal to koniecznie.

Uzbrojenie terenu możesz również intepretować jako dostęp do bieżącej wody, ubikacji, parkingu.

Kolejne części:
Organizacja firmowego pikniku cz.2
Organizacja firmowego pikniku cz.3

 

Opublikowano: 2015-01-19
Tagi: outdoor, event, organizacja, piknik, festyn
Kategorie: Porady
Poznaj nas


Bartbo Sp. z o.o.
Butryny 100
10-687 Olsztyn
tel. 89 513 32 82
bartbo@bartbo.pl

Biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00