Organizacja firmowego pikniku cz.3 - vademecum eventowca

tn140426-0605-1

Wpływ pogody na piknik

Doświadczenie nas nauczyło, że wszyscy organizatorzy obawiają się deszczu a to nie on jest głównym sprawcą niebezpiecznych sytuacji na piknikach. Organizując piknik zwróć uwagę czy planów nie pokrzyżuje... WIATR.

Dlaczego to wiatr a nie deszcz będzie miał tak wielki wpływ na imprezę?

W przypadku deszczu zabawa może trwać, będzie jedynie mniej przyjemna, ale gdy zanosi się na prawdziwą wichurę zabawę trzeba BEZWZGLĘDNIE PRZERWAĆ. Procedura w tym wypadku jest prosta. Koniecznie trzeba sprawdzić czy dmuchańce są odpowiednio zakotwiczone do gruntu, uczestnicy muszą bezwzględnie zaprzestać korzystania z atrakcji, a wszystkie dmuchane urządzenia na pikniku muszą być odpowiednio szybko odłączane od dmuchaw. Zjeżdżalnia o wysokości 5 metrów przy silnym wietrze ma właściwości podobne do żagla. Pozostawienie rozstawionego dmuchańca przy silnych podmuchach wiatru może doprowadzić do sytuacji skrajnie niebezpiecznej. Jak bardzo niebezpiecznej? Długo nie trzeba było szukać aby znaleźć przykład fatalnego zabezpieczenia dmuchanej zjeżdżalni.
Ku przestrodze: https://www.youtube.com/watch?v=tc1UCdtOTqk

Mamy nadzieję, że teraz jest całkowicie jasne dlaczego wybór odpowiedzialnego podwykonawcy na piknik to tak bardzo ważna decyzja.

W imię bezpiecznej i atrakcyjnej zabawy, chwilowa przerwa w korzystaniu z atrakcji jest jedynym rozwiązaniem. No chyba, że organizujemy piknik w potężnej hali, stadionie narodowym czy sali sportowej. Podsumowując temat pogody, można częściowo eliminować jej wpływ przez zabezpieczenie odpowiedniej ilości namiotów, parasoli. Jednak jest to tylko prewencyjne działanie, które częściowo ochroni uczestników. Jak dotąd nie znaleźliśmy skutecznej metody na walkę z niesprzyjającą aurą... i nie jest to problem branżowy tylko cywilizacyjny.

Co jeszcze w temacie pogody? Doskwierający upał może być również zagrożeniem. Odpowiednio dograny catering (z dużą ilością napojów) załatwi temat. Monitorowanie prognoz pogody na kilka dni przed realizacją to bardzo dobry pomysł. Jeśli atmosfera pikniku będzie bezpieczna i atrakcyjna to nawet trudne warunki atmosferyczne nie stłamszą pogody ducha i entuzjazmu uczestników.

Catering w trakcie pikniku

Pikniki zdecydowanie sprzyjają grillowaniu. Nic nie pasuje lepiej do atmosfery zabawy niż zapach dobrze przyprawionej karkówki z rusztu, soczystej piersi z kurczaka, aromatycznej kiełbaski. A do tego kaszanka, kiszka, rybka i wegetariańskie szaszłyki. O wielbicielach dań zielonych też trzeba pamiętać. Przy niskich budżetach zdecydowanie sprawdzają się kuchnie polowe z tradycyjnym jedzeniem tj. bigos, grochówka. Bardzo ważna przy cateringu jest odpowiednia ilość osób z obsługi, kucharzy obsługujących grille oraz ilość stanowisk, w których będą serwowane posiłki. Przy jednym dużym grillu powinny być minimum 2 osoby - jedna będzie pilnować paleniska a druga serwować już upieczone porcje. Im więcej gości na pikniku, tym więcej powinno być takich punktów aby rozładować kolejki.

Oprócz jedzenia trzeba zadbać o napoje, na ciepło i zimno. Najlepiej aby były wydawane w opakowaniach o małej pojemności albo przelewane z dużych opakowań do kubeczków. Kosze na śmieci to kolejna ważna kwestia. Powinno być ich dużo, w różnych punktach i regularnie opróżniane w trakcie imprezy. Kwestie doboru menu i ilości osób z obsługi przedyskutuj z dostawcą cateringu. Pytaj i upewniaj się jak będzie wyglądała realizacja. Ustal godzinę, o której ciepłe porcje mają już być gotowe, zazwyczaj po przyjściu uczestnicy lubią już coś zjeść.

Zapach grilla, świeże powietrze i wesoła atmosfera sprzyja apetytowi. Większość atrakcji dla dorosłych wymaga od uczestników bezwzględnej trzeźwości, piwko na pikniku to pomysł dobry, ale warto ograniczyć jego ilość przez wprowadzenie kuponów albo opóźnioną dystrybucję złocistego napoju. Miejsca siedzące najlepiej zorganizować z pomocą tzw. ławostołów (kompletów bawarskich) czyli klasyczny stół i dwie ławki po bokach. Wszyscy jednocześnie nie będą jedli, ale miejsc siedzących powinno być przewidzianych co najmniej na połowę uczestników wydarzenia. Najlepiej jeśli zadbamy o to by chociaż część ław i stołów znajdowała się pod parasolami albo namiotem. Odrobina cienia, ochrona przed przelotnym deszczem przyda się na każdej imprezie.

Czy piknik firmowy to impreza masowa?

Ustawa o bezpieczeństwie impreza masowych jasno określa co jest imprezą masową. Zapis z ustawy wyłącza z definicji imprezy masowej imprezy "zamknięte organizowane przez pracodawców dla ich pracowników - jeżeli rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć " Jeśli impreza odbywa się na prywatnym terenie - w ośrodku wypoczynkowym, konferencyjnym, hotelu, parku rozrywki, wystarczy zgoda na wynajem terenu od właściciela. Procedura organizacji jest wtedy znacznie uproszczona.

► Festyny

Jeżeli przegapiłeś, przeczytaj poprzednie części:
Organizacja firmowego pikniku cz.1
Organizacja firmowego pikniku cz.2

 

Opublikowano: 2015-02-23
Kategorie: Porady
Tagi: event, organizacja, piknik, festyn
Poznaj nas


Bartbo Sp. z o.o.
Butryny 100
10-687 Olsztyn
tel. 89 513 32 82
bartbo@bartbo.pl

Biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-18:00