Maszyna Goldberga – Jak to działa?

jak-dziala-maszyna-goldberga-09

Pomysł

Jak zmienić stos różnych, z pozoru nie pasujących do siebie przedmiotów, w „żyjące” urządzenie? Potrzebny jest przebłysk geniuszu. A co najciekawsze, każdy może mieć w sobie to COŚ. Nigdy się nie dowiesz jeśli nie sprawdzisz.

Grupa

Co dwie głowy to nie jedna – mówi stare przysłowie. To pomyśl ile możecie zdziałać jako drużyna? Razem z przyjaciółmi i współpracownikami możecie stworzyć więcej. Możecie się wspólnie inspirować i nakręcać. Przerzucać pomysłami, koncepcjami, wizjami. Z takiej burzy mózgów, musi narodzić się cos fajnego. Tym czymś, będzie urządzenie, które już niebawem ożywicie.

Maszyna

Rube Goldberg to był fajny gość. Wymyślił maszynę, która właściwie jest do niczego. Jednak potrafi cieszyć oko jak piękna rzeźba czy obraz. Idea była prosta, stworzyć skomplikowany mechanizm, który wprawiony w ruch, działa napędzany jedynie podstawowymi zasadami fizyki. Grawitacja, energia kinetyczna, lub termiczna, wszystko może służyć jako bateria. Swoim działaniem Maszyna Goldberga przypomina trochę kostki domina. Wystarczy jedno dotknięcie, jeden impuls, aby rozpocząć reakcję łańcuchową. Ale jak ją stworzyć?

Impreza Integracyjna

Przychodzicie do miejsca, w którym przygotowane są wszystkie potrzebne elementy. Szkielet waszej maszyny to belki wokół których stworzycie serie kinetycznych powiązań. To macie zapewnione na stanowiskach. Lecz aby zdobyć podzespoły, których chcecie użyć do budowy, będziecie musieli trochę się wysilić. Zasady zabawy wyjaśni konferansjer, którego możecie zapytać o wszystko.  Zostaniecie podzieleni na zespoły, które będą ze sobą rywalizowały. Przed Wami zagadki logiczne, oraz stanowiska, na których sprawdzimy Waszą sprawność fizyczną. Zwyciężając, zapewniacie swojej drużynie przewagę. Im więcej pojedynków rozstrzygniecie na swoją korzyść, tym więcej materiałów będziecie mogli zdobyć. To jedna z opcji zabawy.

Działanie

Teraz wystarczy połączyć poszczególne elementy, tak aby przekazywały sobie odrobinę energii. To tylko z pozoru łatwe zadanie. Każda drużyna odpowiada bowiem tylko za swój odcinek robót, lecz w finale, wasza maszyna musi zadziałać w całości. Tu potrzebna jest współpraca w zespole, a także dobra kooperacja z sąsiednimi grupami. Dokładnie tak jak w dobrze zorganizowanej firmie, gdzie na zadowolenie klienta, pracują wszystkie działy.

Finał

Gdy już będziecie gotowi, zrobimy wielkie odliczanie, trochę jak w sylwestrową noc. Teraz emocje sięgną zenitu. Czy wszystko zadziała tak jak zostało wymyślone? Czy wszystkie połączenia wytrzymają? Ta maszyna może zadziałać tylko raz. Tylko do tego została przez Was zbudowana. Jeszcze rano nie sadziliście, że stworzycie coś tak spektakularnego. Teraz wystarczy tylko jeden dotyk…

BUM!!!

Pierwszy ruchomy element porusza drugi, ten przekazuje moc kolejnemu. Małe metalowe kuleczki pędzą po torze, uderzają w kijek, podpierający dużą piłką, ta z kolei przewraca klocki domina, które zwalniają blokadę, następnie sprężyna uwalnia swa moc… I tak dalej, i tak dalej. Przez kilkanaście długich sekund obserwujecie dzieło, tworzone w pocie czoła kilka godzin. To wszystko naprawdę żyje swoim życiem. Gdy ostatni mechanizm uruchamia specjalny przełącznik, rozlega się huk wystrzału, powietrze wypełnia się kolorowym deszczem konfetti, a waszym oczom ukazuje się nagroda - zasłużyliście na nią. Tak jak zasłużyliście na słowa uznania i brawa. Właśnie zbudowaliście swoją własną Maszynę Goldberga.

Opublikowano: 2019-01-21
Tagi: team building, zespół, event, impreza integracyjna
Charakter eventu: Team building
Region: Twoje miejsce
Lokalizacja: Wewnątrz
Sezon: Lato, Wiosna-jesień, Zima
Pora doby: Dzień
Wiek: Dorośli
Kategorie: Aktualności
Poznaj nas


Bartbo Sp. z o.o.
Butryny 100
10-687 Olsztyn
tel. 89 513 32 82
bartbo@bartbo.pl

Biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-16:00